31. Teresa Miszkin - Uwikłania, 1997/98

    Grzegorz Bienias
    - Bez tytułu, z cyklu: Torsy,

    Mateusz Rybka
    - Pomocna dłoń, 2017,

Profesor Teresa Miszkin urodziła się w 1947 roku w Gdańsku. Studia rozpoczęła na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, kontynuowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1968-1973. Dyplom otrzymała w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza w 1973 roku. Od tego samego roku związana jest z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. W latach 1999-2002 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa Grafiki, a następnie dziekana tego wydziału oraz prowadziła II Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa. W 2003 roku zostaje mianowana przez Ministra Kultury na stanowisko profesora zwyczajnego, a w 2004 otrzymała tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych.

Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1974, 1976, 1978, 1986); Polaków portret wlasny, Muzeum Narodowe w Krakowie (1980); Sztuka Gdańska, Locarno (Szwajcaria, 1980); Kunst der 80er Jahre, Mannheim (Niemcy, 1982); Artyści z Gdańska, Paryż (Francja, 1985); VI Triennale Sztuki Współczesnej, New Delhi (Indie, 1986); XIX Biennale Międzynarodowej Sztuki, São Paulo (Brazylia, 1987); Współczesna sztuka i architektura Północy 11 państw, 11 miast, Leeuwarden, (Holandia, 1990); Polish Figure, Slocumb Galleries, Johnson City (USA, 1997); Sztuka współczesna Polski, African Windows Museum, Pretoria (RPA, 1998); Public Relations, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk (1999); Sztuka dwóch czasów. O nas dzisiaj, Muzeum Narodowe w Gdańsku (1999); Mistrz i uczniowie, Centrum Sztuki, Galeria EL, Elbląg (2002); Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 1945-2005. Tradycja i współczesność, Muzeum Narodowe w Gdańsku (2005); Ogrody, Muzeum Narodowe w Szczecinie (2008); Gdańsk w Istambule, Muzeum Sztuki w Istambule (Turcja, 2010); Fête Funèbre, Zbrojownia Sztuki, Gdańsk (2016); „Kunsstundstilling” LF w Horshunde, Dania (2016); „Wystawa malarstwa z ASP – Gdańsk”, Wilno (2017).

Na swoim koncie ma też wiele wystaw indywidualnych, m.in.: w BWA: w Koszalinie, Legnicy i Gdańsku (1978-1980); w Galerii 72 w Chełmie (1984); w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1987); w BWA w Rzeszowie Płocku (1988-1989); w Galerii Refektarz, Kartuzy (1999); w Muzeum Wisły w Tczewie (2002); w Galerii Studio w Warszawie (2006); w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2006); w Muzeum w Gorlicach Dwór Karwacjanów (2015); w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (2016); „Przemijanie” wystawa malarstwa w Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra (2017).

Za swoją twórczość otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagroda i Złoty Medal - Bielska Jesień '75, Bielsko-Biała, 1975; I Nagroda - IX Ogólnopolska Wystawa Młodych, Sopot, 1976; Wyróżnienie - VIII edycja Złotego Grona, Zielona Góra, 1977; Grand Prix-Witkacy'85, Lębork, 1985; Grand Prix - XIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin, 1986; Brązowy Medal II Biennale Azja-Europa, Ankara (Turcja), 1989; Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (za osiągnięcia malarstwie); Wyróżnienie-Obraz Roku 2002 Art&Business, Warszawa, 2003; Nagroda w Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, 2012; Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2017); Nagroda Rektora ASP Gdańsk I stopnia (2017) ; Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017).

Była też stypendystką m.in.: Miasta Mannheim, Niemcy (1982); Ministerstwa Kultury Sztuki (1985); Fundacji Pollock Krasner (1998, USA); Adolph and Esther Gottlieb Foundation (2004, USA) oraz Marszałka Województwa Pomorskiego (2005).

Prace artystki znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w: Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu oraz Muzeach Okręgowych w: Toruniu, Chełmie, Słupsku, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W zbiorach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, BWA w: Sopocie, Legnicy, Koszalinie, Białymstoku, Szczecinie, Olsztynie, a także kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Nr katalogowy: 31

Teresa Miszkin (1947)
Uwikłania, 1997/98

akryl, płótno / 145 x 180 cm
sygn. na odwrocie: T. Miszkin- Uwikłania 97/98 145 x 180 akryl/płótno

Estymacja:
40 000 - 50 000 zł
8 909 - 11 136 EUR
10 929 - 13 662 USD

35 000 zł
7 796 EUR
9 563 USD

Aukcja Sztuki Nowej – Feel Good Art

26 stycznia godz. 19.00

12 stycznia – 26 stycznia