49. Grzegorz Wnęk - Figura i pnie, 2018

    Tomasz Musiał
    - Deszcz, 2016,

    Bogumił Książek
    - Bez tytułu, 2020,

Odbieram współczesny akademizm, w którym choćby poprzez zatrudnienie się plasuję, jako trend różnorodny, poszukujący, otwarty na nowe media ale i zwracający uwagę na artystyczną jakość. Przez co zupełnie nieprzystający do ugruntowanego stereotypu - skostniałego akademizmu.
Artysta zazwyczaj wyrasta z jakiejś szkoły malarskiej, wyrabia sobie metodę pracy i warsztat w trakcie nauki i zdobywania doświadczenia. I to jest normalne, że szkoła malarska i wybrany mistrz są dla malarza takim gniazdem, z którego się „wyfruwa”, ale które jest cały czas ważne i które często kształtuje postawę na całe życie. To właśnie one „szlifują” artystę, spajają wewnętrznie wokół wybranych wartości. Taką ważną, niezbywalną cechą jest na pewno autentyczność. Dziś akademizm daje możliwość na bycie sobą, wbrew modom czy nowościom. Staram się, aby studenci nie zatracili tej cechy, a ich ożywcze spojrzenie na materię tworzenia jest dla mnie inspirujące i daje możliwość zobaczenie artystycznych „spraw” inaczej, a nawet na nowo.

- Grzegorz Wnęk

Urodził się w 1974 roku we Frysztaku. Grzegorz Wnęk to artysta malarz, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 1999. Jest doktorem habilitowany, profesorem ASP - prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. Stypendysta MKiS 1998/1999, MKiDN 2006, programu MKiDN „Młoda Polska” 2007, MKDNiS 2021. Otrzymał nagrodę Grand Prix 36. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień'2003. Był finalistą konkursu „Obraz Roku”, Warszawa 2005. Otrzymał wyróżnienie honorowe na VI Triennale Sztuki Sakrum w Częstochowie, 2006 oraz III nagrodę - IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz 2020. Zrealizował i realizuje cykle tematyczne: „Wnętrza”, „Maszyny”, „Hiob”, „Człowiek z …”, „Sekwencja”, „Ogrody”, „Lewiatan”, „Przestrzenie”, „Pniaki i grzybnie”, „Klatka”, „Mówca”, „Szklarnie”, „Schron”. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Lubuskiej Zachęty w Zielonej Górze, BWA Bielsko Biała, BWA Krosno, Frissiras Museum w Atenach.

Wybrane wystawy indywidualne:
2019 – Efemerydy, SOK, Suwałki
2018 – Przestrzenie figury, Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”, Kraków
2015 – Spięcie, MGS Częstochowa
2014 – 20 obrazów z figurą w tle – malarstwo, BWA Piła; Malarstwo Grzegorz Wnęk, Galeria Wspólna, Bydgoszcz; Grzegorz Wnęk, Liście z wilgotnych drzew, Otwarta Pracownia, Kraków
2012 – Osoby, Opera Krakowska
2011 – Coincidentia oppositorum, Galeria ZPAP Pryzmat, Kraków
2010 – The artist’s eye. Grzegorz Wnęk, Frissiras Muzeum, Ateny
2009 – Malarstwo, BWA Rzeszów
2008 – Malarstwo, Galeria Nautilus, Kraków
2006 – 25 obrazów, Galeria Senatorska, Warszawa
2004 – Malarstwo, Galeria Dominika Rostworowskiego, Kraków
2003 – Kadry z codzienności, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa; Malarstwo, BWA Kielce
2002 – Obrazy, BWA, Sandomierz
2001 – Codzienność, Kunstlerhaus, Cuxhaven, Niemcy

Nr katalogowy: 49

Grzegorz Wnęk (1974)
Figura i pnie, 2018

olej, płótno / 195 x 131 cm
sygn. na odwrocie: GRZEGORZ WNĘK '18 FIGURA I PNIE

Estymacja:
7 000 - 9 000 zł
1 563 - 2 009 EUR
1 908 - 2 453 USD

10 000 zł
2 233 EUR
2 725 USD

Aukcja Akademicy Współczesności

22 czerwca godz. 19.00

8 czerwca – 22 czerwca