8. Agata Kus - Łzy dziewczyny, 2022

    Sylwester Ambroziak
    - Mężczyzna niosący kobietę, 2021,

    Agata Kus
    - Geniuszki, 2021,

Agata Kus jest absolwentką i doktorem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2012 r. W latach 2010-2016 była asystentką w prywatnym atelier Pauliny Ołowskiej. Zajmuje się głównie malarstwem i wideo. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu. W 2017 r. została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty.

Agata Kus pracuje w różnych mediach lecz sama siebie określa jako malarkę. Obrazując ludzi z własnego środowiska lub motywy i sytuacje jej bliskie, opowiada często o rzeczach trudnych, porusza problemy kulturowe, tożsamościowe, komentuje stereotypy.

Artystka zdobyła pierwsze miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2020. Jej obrazy znajdują się
m. in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu.

Nr katalogowy: 8

Agata Kus (1987)
Łzy dziewczyny, 2022

olej, rubiny, granaty, płótno / 60 x 50 cm
sygn. na odwrociu: a.Kus Łzy Dziewczyny olej na płótnie rubiny granaty 60 x 50 cm 2022

Estymacja:
60 000 - 80 000 zł
12 821 - 17 095 EUR
13 545 - 18 059 USD

200 000 zł
42 736 EUR
45 147 USD

Wielka Aukcja Charytatywna Top Charity

sobota, 21 maja 2022, godz. 22:30

Omenaa Foundation
Pałac Królewski w Wilanowie, Warszawa
(wstęp za zaproszeniami)