10. Janusz Pastwa - Koń VIII, 2013

    Agata Kus
    - Geniuszki, 2021,

    Przemysław Lasak
    - z cyklu „NIEwinne", 2021,

Ukończył studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP, obecnie związany jest z macierzystym wydziałem jako profesor. Jego domena to rzeźba i rysunek. Może poszczycić się ponad 40 wystawami indywidualnymi, jego twórczość prezentowano też na licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Perfekcyjne opanowanie rzemiosła, znajomość mediów i materiałów rzeźbiarskich, łatwość w operowaniu nimi to cechy charakterystyczne warsztatu Pastwy. Artysta potrafi w sposób nowatorski ale też pełen wrażliwości i przenikliwości odwoływać się do znanych w historii kultury motywów.

Artysta wielokrotnie był wyróżniany prestiżowymi nagrodami - te najważniejsze to m.in. Złoty i Srebrny Medal Gloria Artis, Złoty Wawrzyn Olimpijski oraz dwukrotnie zdobyta Nagroda Norwidowska. W swoim dorobku ma również zwycięstwo w konkursie na pomnik Józefa Brandta w Orońsku i pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie “Sport w Sztuce” organizowanym w Madrycie. Profesor Pastwa brał udział w wielu realizacjach, w tym słynnej Kwadrygi nad wejściem głównym do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, którą stworzył wraz z profesorem Adamem Myjakiem.

Nr katalogowy: 10

Janusz Pastwa (1944)
Koń VIII, 2013

brąz patynowany / 43 x 66 cm
sygn. w środku: Pastwa 2013 nr 1 ed. 1/10

Estymacja:
20 000 - 30 000 zł
4 274 - 6 411 EUR
4 515 - 6 773 USD

180 000 zł
38 462 EUR
40 633 USD

Wielka Aukcja Charytatywna Top Charity

sobota, 21 maja 2022, godz. 22:30

Omenaa Foundation
Pałac Królewski w Wilanowie, Warszawa
(wstęp za zaproszeniami)