25. Sylwester Ambroziak - Mężczyzna niosący kobietę, 1991

    Maria Papa-Rostkowska
    - Matka i dziecko, 1990,

    Tomasz Koclęga
    - Statera Iusta In Extremis, 2022,

Na pierwszy rzut oka moje rzeźby są odpychające i trzeba do nich wracać, żeby rozpoznać ich istotę.

- Sylwester Ambroziak (Milanowski J., Obiekt miesiąca, w: „Bydgoski Informator Kulturalny”, lipiec/sierpień 2022 r., s. 30)

 Monumentalna praca „Mężczyzna niosący kobietę” odzwierciedla wszelkie cechy stylu Ambroziaka. Przedstawia kroczącego mężczyznę, niosącego na plecach partnerkę. Są to postacie „(…) duże, nieporadne, emanujące urokiem prymitywów, przejmujące nagością (tą dosłowną i przenośną), a niekiedy i bardzo współczesną w wyrazie groteskowością (…)” (Ciesielska J., Pytania o empatię, w: Sylwester Ambroziak: Rzeźba [katalog wystawy], Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz 1997). Krok mężczyzny jest ciężki, choć zdecydowany. Obiema rękami podtrzymuje kobietę za nogi, w obawie by nie ześlizgnęła się z jego pleców. Ona znużona, tuli się do mężczyzny. Jej głowa opada na bok ze zmęczenia, a ręce oplatają ukochanego za szyję. Kompozycja mimo prymitywnej formy tchnie czułością i intymnością.

 Jak wskazuje Krzysztof Stanisławski, oferowana rzeźba Ambroziaka nawiązuje do tematyki Adama i Ewy, przez co łączy się z innymi pracami artysty w duchu sakralnym: „We wczesnochrześcijańskiej i alchemicznej tradycji »Adam swą Ewę zawsze nosi przy sobie«, więc nawet jeśli nie jest to świadoma analogia, usprawiedliwia zestawienie tej kompozycji z poprzednimi” (Stanisławski K., Sylwester Ambroziak, Orońsko 2011, s. 87-88). Ujęte w uścisku postacie, jak przystało na biblijną parę pierwszych rodziców, stają się jednym, zespolonym ciałem. Jak się wydaje, istotą przedstawienia jest czułe poświęcenie i bezgraniczna ufność.

Proweniencja

Katowice, kolekcja prywatna
kolekcja artysty

Katowice, Galeria Sztuki Szyb Wilson, Nowa Figuracja, styczeń - maj 2020
Katowice, Galeria Sztuki Szyb Wilson, Rzeźba - Sylwester Ambroziak, marzec - kwiecień 2007
Orońsko, Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP Orońsko, Sylwester Ambroziak – Wewnętrznie Cię przypominam, maj – sierpień 2004
Łódź, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Sylwester Ambroziak – Wewnętrznie Cię przypominam, styczeń – luty 2005
Poznań, Galeria Stary Browar, Sylwester Ambroziak – Wewnętrznie Cię przypominam, wrzesień – październik 2005

Stanisławski K., Sylwester Ambroziak, Orońsko 2011, s. 81
Sylwester Ambroziak [katalog wystawy], wyd. Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko, Warszawa 2005, s. 58

Sylwester Ambroziak urodził się w Łowiczu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a dyplom obronił w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 1989 r.

Ambroziak zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, a także instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Jego rzeźby to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów figury w drewnie, choć obecnie wykorzystuje także silikon, masy akrylowe i żywicę epoksydową. Na wyraz jego rzeźb oddziałuje sztuka prymitywna, archaiczna i ludowa, w tym charakterystyczne cechy formalne figur i masek afrykańskich. Drugim ulubionym jego wątkiem są tematy biblijne i chrześcijańskie.

Artysta swoje prace prezentował na ponad 130 wystawach indywidualnych, brał również udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie m.in.: Konfrontacje Artystyczne, Toruń (1991); Wokół rzeźby polskiej lat 70. i 80., Orońsko (1995); Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX w., Orońsko, Warszawa (1998-1999); Wojna w człowieku, Orońsko (2001), W stronę Innego, Galeria BWA Katowice (2006). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą m.in.: Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom; Muzeum Okręgowe, Toruń; Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP, Orońsko; Muzeum ASP, Warszawa; Muzeum Okręgowe, Bielsko-Biała; CSW Galeria El, Elbląg; Stary Browar, Poznań; Kolekcja Towarzystwa Zachęta, Poznań; Galeria Miejska Arsenał, Poznań; Kunsthalle Exnergasse, Wiedeń; Hotel Intercontinental, Wiedeń; Fundacja EXIT, Warszawa; Fundacja Kultury, Warszawa; Kolekcja Art&Business, Warszawa; Kunstbahnhof Herrnhut, Niemcy; Elbach/Eubabrun, Plauen, Niemcy.

Był wielokrotnym stypendystą m.in. Fundacji Notoro i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacji Kultury czy Kulczyk Foundation. Trzykrotnie nominowano go do nagrody „Paszporty Polityki”.

Nr katalogowy: 25

Sylwester Ambroziak (1964)
Mężczyzna niosący kobietę, 1991

drewno patynowane / 209 x 90 x 90 cm
sygn. u dołu: AMBROZJAK 92

Estymacja:
100 000 - 150 000 zł ●
21 232 - 31 848 EUR
21 277 - 31 915 USD

90 000 zł
19 109 EUR
19 149 USD

Rzeźba i obiekty przestrzenne 27 września 2022

27 września 2022 r., godz. 19.00

9 – 27 września 2022 r.