27. Jan Szancenbach - Sad pod Krakowem, lata 80. XX w.

    Vladimir Naiditch
    - Autoportret ze sztalugą,

    Józef Pankiewicz
    - Pejzaż z La Ciotat, 1927,

Proweniencja

Rempex, aukcja 16.04.2014, poz. 404

Jan Szancenbach był przedstawicielem koloryzmu. Swoje życie spędził w Krakowie. Tam też przyjęto go na studia, od razu na 2 rok, na Akademii Sztuk Pięknych. W ten niestandardowy sposób rozpoczął swoją artystyczną edukacje ponieważ Szkołę Przemysłu Artystycznego do której do tej pory uczęszczał zamknięto. Dzięki temu zbiegu okoliczności mógł kształcić się pod okiem najpierw Wojciecha Weissa a następnie Eugeniusza Eibischa. Szancenbach malował pejzaże, martwe natury oraz wnętrza pełne ekspresji. Niejednokrotnie otarł się prawie w swojej twórczości o rozwiązania niemal abstrakcyjne. Był również grafikiem, projektantem plakatów, brał udział w renowacji widowni Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz widowni i plafonu w Operze Wrocławskie a nawet zajmował się filmami rysunkowymi.

Jego prace prezentowano w ponad trzystu wystawach w Polsce i siedemdziesięciu za granicą. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Narodowym w Gdański, Krakowie jak i w Galeri Uffizi we Florencji.

Nr katalogowy: 27

Jan Szancenbach (1928 - 1998)
Sad pod Krakowem, lata 80. XX w.

olej, płótno / 63 x 70 cm
sygn. p. d.: Szancenbach
na odwrociu nalepka Domu Aukcyjnego Rempex oraz nalepka z pracowni artysty

Estymacja:
18 000 - 22 000 zł ●
3 830 - 4 681 EUR
3 931 - 4 804 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 13 grudnia 2022

wtorek, 13 grudnia 2022, o godz. 19.00

25 listopada - 13 grudnia 2022 r.