61. Edward Dwurnik - Praga, 2008

    - Wspomnienia z Egiptu, 1990,

    Franciszek Starowieyski
    - Głowa pewnego angielskiego aktora, 1979,

sygn. p.d.: PRAGA/E.DWURNIK.08 Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom zdobył w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1970 r. Jak sam przyznaje długo szukał własnej drogi artystycznej, kamieniem milowym okazało się dla niego zetknięcie ze sztuką Nikifora 1965 roku. Wtedy też zaczęły powstawać obrazy zaliczane do cyklów malarskich takich jak: Podróże autostopem, z którego to pochodzi prezentowany na aukcji obraz, czy cykle Warszawa i Portret. W 1981 r. otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida, w 1983 Nagrodę Kulturalną Solidarności oraz nagrodę Coutts and Co International Private Banking w Zurychu. Brał udział w Documenta 7 w Kassel w 1982 r., Nouvelle Biennale de Paris w 1985 r. i w XIX Biennale Sztuki w Sao Paulo w 1987 r. Jego sztuka nie unika zaangażowania politycznego i społecznego zawierając często dosadny przekaz.Poza najbardziej znanymi cyklami malarskimi artysta nie unika epizodów stylistycznych takich jak abstrakcyjne pejzaże, action painting, grafika, instalacje w przestrzeni miejskiej czy ilustracja, będąc jednym z najpopularniejszych, współczesnych polskich artystów.

Nr katalogowy: 61

Edward Dwurnik (1943 - 2018)
Praga, 2008

olej, płótno / 114 x 146 cm

Cena wywoławcza:
48 000 zł
11 595 EUR
12 308 USD

Estymacja:
60 000 - 70 000 zł
14 493 - 16 909 EUR
15 385 - 17 949 USD