28. Roman Kramsztyk - Mężczyzna w meloniku (Portret Matteo Hernandeza)

    Jerzy Kossak
    - Patrol,

    Roman Kramsztyk
    - Portret mężczyzny w płaszczu,

sygn. p.g.: Kramsztyk Katalog wystawy monografi cznej Roman Kramsztyk 1885 – 1942, Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997 (poz. kat. I/81).Mężczyzna w meloniku to Mateo Hernandez (1885 – 1949) – rzeźbiarz, grafik, rysownik hiszpański. Od 1913 r mieszkał i pracował w Paryżu. Zasłynął jako rzeźbiarz animista.Analogią do prezentowanej pracy jest reprodukowany w katalogu wystawy monograficznej Romana Kramsztyka z lutego 1997 Portret mężczyzny w meloniku (poz. kat. 81) z identycznym ujęciem tej samej postaci, bardziej jednak rozbudowanym – praca wielokrotnie wystawiana i reprodukowana.Roman Kramsztyk to artysta związany ze środowiskiem „Rytm”. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Mehoffera. W 1904 roku zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a od 1911 r. związał swoje życie z Paryżem i Ecole de Paris. Roman Kramsztyk to artysta rozkochany w rzeczywistości. W jego obrazach szczególnego znaczenia nabiera to co pospolite, czasami brzydkie, czasami zwyczajne, ale zawsze prawdziwe. Malował kompozycje figuralne, akty, portrety, pejzaże i martwe natury. Zachwyca nas w jego pracach odczuwalna satysfakcja, temperament i rozmach, z jakim artysta odnotowuje rzeczywistość. Szczególny podziw budzą portrety, niemalże rzeźbiarskie, skonstruowane jakby z brył, mocno akcentowanych barwą i konturem. Ale to co zachwyca nas najbardziej to pogłębiona analiza psychologiczna portretowanych. Widz ma wrażenie, że zna charakter osoby przedstawionej na płótnie, zna jego przywary, traktowane lekko z przymrużeniem oka, a także zalety, często uwypuklone, wszystko by wzbudzić sympatię do modela i odwzorować jego wewnętrzne piękno.

Nr katalogowy: 28

Roman Kramsztyk (1885 - 1942)
Mężczyzna w meloniku (Portret Matteo Hernandeza)

olej, płótno / 70 x 53 cm

Cena wywoławcza:
120 000 zł
28 986 EUR
30 770 USD

Estymacja:
140 000 - 160 000 zł
33 817 - 38 648 EUR
35 898 - 41 026 USD