3. Władysław Malecki - Pejzaż Górski, 1894

    Adam Setkowicz
    - Scena w lesie,

    Teofil Ociepka
    - Pejzaż z końmi, 1970,

sygn.p.d. AW Malecki 1894 Artysta należący do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego środowiska artystycznego w Monachium. Utrzymywał ścisłe kontakty z Józefem Brandtem i Maksymilianem Gierymskim. W jego twórczości dominują pejzaże jako kompozycje samodzielne lub połączone ze sztafażem. Malecki był wytrawnym realistą. Jego mistrzem był Christian Breslauer. Podczas licznych podróży malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie. Na stałe artysta związany był jednak z Szydłowcem. Malował świetliste krajobrazy pól, lasów okolicznych oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. Niestety  ciężko chory i zapomniany zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów, które na dzisiejszym rynku kolekcjonerskim stanowią prawdziwy rarytas.

Nr katalogowy: 3

Władysław Malecki (1836 - 1900)
Pejzaż Górski, 1894

olej, tektura / 27.5 x 24.9 cm

Cena wywoławcza:
15 000 zł
3 624 EUR
3 847 USD

Estymacja:
18 000 - 20 000 zł
4 348 - 4 831 EUR
4 616 - 5 129 USD