35. Aleksander (Sasza) Blondel - Pejzaż z domami

    Karol Tichy
    - Portret syna,

    Maurycy (Maurice) Mędrzycki (Mendjizki)
    - Pejzaż z Auvergne,

(…) nie można nazywać malarstwem wszelkiej twórczości, w której nieobecny jest człowiek.

– Sasza Blondel (Domańska B., Sasza Blonder - André Blondel 1909-1949 [katalog wystawy], Muzeum Narodowe w Krakowie, Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska, Kraków, 1970, s. 5.)

Poszukiwania twórcze Aleksandra Saszy Blondela (Brondera) koncentrują się przede wszystkim wokół koloryzmu i ekspresjonizmu. Urodzony w 1909 r., był członkiem I Grupy Krakowskiej (1933-1937), awangardowego stowarzyszenia artystów o lewicowych poglądach, zbuntowanych przeciwko starej, konwencjonalnej sztuce akademickiej: „Dla tych młodych, pełnych temperamentu, poszukujących nowych form egzystencji ludzi jedynie rewolucja społeczna zdawała się otwierać w każdej dziedzinie nowe możliwości realizacji” (Filipowicz K., Sasza Blonder 1909-1949, „Życie literackie”, 1958, nr 27, s. 8). Oprócz Krakowa, studiował również w Paryżu, do którego powrócił na stałe w 1937 r.

Nr katalogowy: 35

Aleksander (Sasza) Blondel (1909 - 1949)
Pejzaż z domami

olej, tektura / 56 x 72 cm
sygn. p.d.: Blondel

Cena wywoławcza:
15 000 zł
3 563 EUR
4 033 USD

Estymacja:
20 000 - 25 000 zł
4 751 - 5 939 EUR
5 377 - 6 721 USD

15 000 zł
3 563 EUR
4 033 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00