15. Rafał Bojdys - Zostaliśmy tylko my, 2014

    Grzegorz Klimek
    - Posąg kobiety III,

    Bartłomiej Jarmoliński
    - Strain, 2015,

  sygn. p.d.: Bojsyd '14, opisany na odwrocie: RAFAŁ BOJDYS "ZOSTALIŚMY TYLKO MY" 2014 R  Bohaterowie Rafała Bojdysa występują dla nas, jak na scenie. W malarskich przedstawieniach tło jest neutralne, kolory soczyste, a aktorzy ukazują swoje atrybuty. Człowieka zawsze interesował drugi człowiek, zwłaszcza ten inny, czy obcy. W czasach przed wynalezieniem telewizji często potrzebę takiej wiedzy zaspokajała też sztuka. Powstawały graficzne czy fotograficzne „przedstawienia typów ludzkich”, pokazujące przedstawicieli różnych zawodów czy nacji. Bojdys nawiązuje do tego typu wizerunków, jednak podobnie, jak część z jego historycznych poprzedników nie próbuje być obiektywny. Dopuszcza się moralizowania. Stąd mamy całą galerię typów, których malarz wystawia pod nasz osąd i nieco się z nich wyśmiewa. Lubi ich, to ewidentne, nie zmienia to jednak faktu, że doskonale widzi ich drobne przywary.

Nr katalogowy: 15

Rafał Bojdys (1967)
Zostaliśmy tylko my, 2014

akryl, płótno / 40x80 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 500 zł
360 EUR