5. Monika Dętkoś - Oriana, 2014

    Agnieszka Butkowska
    - Pustka, 2015,

    Eugeniusz Minciel
    - XXX, 2014,

sygn. p.d.: M. Dętkoś, opisany na odwrocie: Monika Dętkoś, 90x90, 2014, Oriana Monika Dętkoś tworzy kompozycje hiperrealistyczne. Silnie uogólnia przedstawienia, pozostawiając tylko te szczegóły, które budują kompozycję lub mają znaczenie symboliczne czy dekoracyjne. Jej prace mają charakter, są drapieżne, także w kolorze, i trudno przejść obok nich obojętnie. Interesują ją relacje międzyludzkie, ale przede wszystkim kobieta, jej przeżycia i stosunek do świata. Kreuje bohaterki o silnych osobowościach, zazwyczaj o niebanalnej urodzie, która nie jest pięknem samym w sobie, a emanacją siły i pewności siebie. Autorka rezygnuje z realizmu barw, „podkręca” kolory, kontrastuje jaskrawość z fragmentami niemal monochromatycznymi, część z wizerunku poddaje „desaturacji”. Jeśli ktoś zna narzędzia programu Photoshop do obróbki zdjęć, będzie wiedział o czym mowa. Oddanie tych samych efektów w malarstwie, pokazuje perfekcję warsztatową artystki i jej na wskroś nowoczesne widzenie świata.

Nr katalogowy: 5

Monika Dętkoś (1974)
Oriana, 2014

akryl, płótno / 90x90 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 500 zł
360 EUR