28. Ziemowit Fincek - Chińska go´ra, 2014

    Witold Ziemiszewski
    - Rzeki, 2014,

    Stefan Hanćkowiak
    - Badanie, 2014,

  sygn. Ziemowit Fincek buduje swoje abstrakcyjne obrazy w sposób bardzo drobiazgowy. Niewielkie elementy nasuwają skojarzenia ze światem biologicznym – fragmentami futra, gałązek czy żywych stworzeń. Sposób ich komponowania na płótnie często wywołuje optyczne złudzenie trójwymiarowego przedstawienia. Wzmaga je kontrast barwny, który autor stosuje w niektórych pracach. Inne buduje na zasadzie bezkontrastowej, unikając większych napięć w kompozycji i szeroko rozplanowując ją tak, aby sprawiała wrażenie wylewania się poza ramy płótna. Dowcipnie twierdzi, że maluje w stylu N.E.S.B.A.K. (neo-ekspresjonistyczno-surrealistyczno-barokowo-abstrakcyjnego kubizmu), bo te kierunki w sztuce miały na niego największy wpływ. Prawdą jest jednak, że sztuka Fincka wymyka się kwalifikacjom i łatwym opisom. Jest jednak bardzo intrygująca. W tym należy upatrywać przyczyny znaczącej liczby wywiadów, jakiej autor ostatnio udzielił na łamach pism o sztuce. Ich treść nie ułatwia interpretacji malarstwa artysty, potwierdza jednak wyjątkową autentyczność jego malarskie kreacji.

(ur. 1988 r.) w 2009 r. rozpoczął studia na ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu na wydziale Malarstwa i Rzeźby. W 2011 r. studiował w Accademia di Belle Arti w Wenecji na wydziale Malarstwa. W 2013 r. obronił pracę licencjacką w ASP we Wrocławiu na kierunku Malarstwo. Finalista konkursów: Fundacji Zielonej Marchewki (2013) i Grand Prix Fundacji im. F. Eibisch, Warszawa. Autor wystawy indywidualnej Rzeczywistosć Poruszona, Galeria Accademia Nova, Wrocław (2011). Uczestnik wystaw: 5, Mia Art Gallery , Wrocław (2013); Schron Atomowy, Galeria Bezdomna, Kalisz (2012); Malarstwo, Zakład więziennictwa, Szczypiorno, Kalisz (2012); Młode Umysły Sztuki, Art Hotel, Wrocław (2012); Malarstwo, Posiadłość Von Possadovskich, Błotnica Strzelecka (2012); New International Group Exhibition, Camden Art Gallery, Londyn, Wielka Brytania (2011); Europejski kongres kultury House of Change, Wrocław (2011); Malarstwo, ASP, Wrocław (2011); Malarstwo, Posiadłość Von Possadovskich, Błotnica Strzelecka (2010); Malarstwo, ASP, Wrocław (2010); Wystawa Sztuki, Feldsberg, Niemcy (2008); wystawa zbiorowa, Teatr im. W. Bogusławskiego, Kalisz (2007).

Nr katalogowy: 28

Ziemowit Fincek (1988)
Chińska go´ra, 2014

olej, pło´tno / 140x100 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 600 zł
384 EUR
433 USD