29. Stefan Hanćkowiak - Badanie, 2014

    Ziemowit Fincek
    - Chińska go´ra, 2014,

    Michał Jędrczak
    - L arte, 2006,

  sygn. Czarny humor, ironia, a nawet cynizm to znaki rozpoznawcze malarstwa Stefana Hanćkowiaka, okraszone kontrastową kolorystyką i ukryte pod płaszczykiem przygód plastelinowych bohaterów. Artysta łączy psychologiczne zdolności analizy człowieka, z doświadczeniami wyniesionymi zarówno ze stolicy, jak i „prowincjonalnej” Zielonej Góry. To wszystko składa się soczystą opowieść, w której główne role grają Bąbel i Glizda, a także grupa ich znajomych. Miłośnicy malarstwa Hanćkowiaka dobrze znają też jego filmy animowane, kreowane w podobnej poetyce i z udziałem tych samych bohaterów. Autor uzyskuje za nie liczne nagrody. Zarówno filmowe, jak i malarskie prace Hanćkowiaka bywają zgryźliwie zabawne, a czasami łobuzersko buńczuczne, nie są jednak powierzchowne. Trudno uznać je za malarstwo dla dzieci. To raczej propozycja dla wrażliwych dorosłych, którzy nie boją się samooceny.

(ur. 1980 r.) obronił dyplom na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W swojej twórczości operuje wymyślonymi postaciami Bombla i Glizdy. Laureat III nagrody 38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2007). Finalista III Konkursu Sztuki Młodych “Przeciąg” w Szczecinie (2011). Ważniejsze wystawy: Viakunst and Squater Vitrine, "ZBK vs STJOPA", Rotterdam (2005); "U Jadźki", Zielona Góra (2006); PGR ART, "Najpierw smutna a potem płacze", Gdańsk (2007); Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, "Rybie oko", Słupsk (2008); The Roxy Art House, A letter from faraway, Edinburgh (2009).

Nr katalogowy: 29

Stefan Hanćkowiak (1980)
Badanie, 2014

olej, kolaż, płótno / 50x60 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR