31. Edyta Hul - Zwierzę, 2014

    Michał Jędrczak
    - L arte, 2006,

    Sławomir Wojtkiewicz
    - Kwadrat, 2015,

  opisany na odwrocie: Edyta Hul 2014 ROK GDAŃSK ZWIERZĘ 14-23 Inspiracją twórczości Edyty Hul jest dzika, egzotyczna przyroda oraz świat zwierząt, czasami mitycznych. Odzwierciedleniem bujnej roślinności i niepohamowanych sił tkwiących w naturze jest technika malarska artystki. Edyta Hul z jednej strony maluje bardzo precyzyjnie, z drugiej jednak wykorzystuje możliwości kontrolowanego przypadku. Stąd w jej pracach swobodnie rozpływające się plamy i spływające strużki farby, skontrastowane z delikatnymi wykwitami barw rozprowadzanych bardzo cienkim rodzajem pędzla. Ten kontrast, budowany dodatkowo też przez zestawienie powierzchni matowych i błyszczących, jakby lakierowanych, kreuje niezwykłą ekspresję przedstawień. Artystka maluje swoich bohaterów z rozmachem, podkreślając ich dzikość i naturalną energię. Choć nie oddaje drobiazgowo anatomii, to potrafi doskonale uświadomić nam mobilizację pantery spinającej się do skoku, czy napięcie mięśni tygrysa na chwile przed atakiem. Mimo tego malarstwo Edyty Hul dalekie jest od realizmu. Artystka zupełnie świadomie osuwa się w abstrakcję, balansując na jej granicy. Ciemna kolorystyka jej prac nadaje im elegancji.

Edyta Hul (ur. 1986 r.) w latach 2006-2007 studiowała Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a następnie w latach 2007-2012 malarstwo i litografię na ASP w Gdańsku. Dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. M. Olszewskiego, a aneks u prof. Z. Gorlaka. Autorka wystaw indywidualnych: Akt Kolor Akcja, Pub Galeria, Pruszcz Gdański (2011); Wizerunki Zoomorficzne, Galeria Pionova, Gdańsk (2012). Brała udział w wystawach zbiorowych m.in.: Kamieniem w… litografia młodych, GAK, Gdańsk (2009); Ogólnopolska Wystawa Rysunku, UMK, Toruń (2011); Hul-Hoły, Klub Flisak, Gdańsk (2011); Bliskoznacznie, Muzeum ASP, Wrocław (2012); I Pomorskie Triennale Sztuki, PGS, Sopot (2013); Hortus Conclusus - Ogród Szalony, Galeria Pionova, Gdańsk (2013); I Pomorskie Triennale Sztuki, PGS, Sopot (2013); Studencka Grafika Roku, ASP, Gdańsk (2013); VIII Olsztyńskie Biennale Sztuki o Medal Prezydenta, Galeria BWA, Olsztyn (2013); Nominacja do nagrody artystycznej Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie, Poznań (2014) wraz z wystawą pokonkursową w Galerii Aula UAP oraz Galerii BWA Gorzów Wielkopolski (2014).

Nr katalogowy: 31

Edyta Hul (1986)
Zwierzę, 2014

olej, płótno / 120x100 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR