67. Jan Malik - Ściana, 2014

    Igor Chołda Aqualoopa
    - Miasto, 2015,

    Michał Baca
    - Sierotka Marysia, 2014,

 sygn. p.d.: J.W. Malik 2014, opisany na odwrocie: JAN WOJCIECH MALIK 2014 "ŚCIANA" 80x100, akryl, płyta "THE WALL", na odwrocie naklejka autorska Najnowsze prace Jana Wojciecha Malika cechuje melancholia, wyciszenie i spokój. Autor nie odszedł od inspiracji miejskim pejzażem, jednak zmienił zupełnie swoje zainteresowania. Kiedyś zajmował go ruch, duże masy przemieszczających się ludzi, napięta nerwowość godzin szczytu. Obserwował tę gorączkową krzątaninę z dystansu, patrząc na wszystko z góry, tak jakby jego bohaterowie byli pionkami na planszy gry w miasto. Obecnie Malika interesuje jednostka, osoba wyabstrahowana z tłumu, która skryła się gdzieś w architekturze, zatrzymała na dłuższy moment, pogrążyła we własnych myślach. Temu nastrojowi zadumy partneruje wyciszona kolorystyka szarości, kolorów cielistych, czasami granatów i brązów. Także pod tym względem to nowy etap w malarstwie artysty, który wcześniej lubił „warczeć” czerwienią w miejskim chaosie. Obecnie na jego obrazach nie znajdziemy takich silnych kontrastów, w przeciwieństwie do delikatnych podkreśleń w bieli.

(ur. 1951 r.) studiował malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym (dawniej PWSSP) w Poznaniu w latach 1969-75 w pracowniach prof. T. Brzozowskiego, prof. St. Teisseyre’a, prof. J. Berdyszaka oraz prof. A. Kurzawskiego i prof. A.Jeziorkowskiego. Członek ruchu Ekoart od 1978 r. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury. Laureat nagrody Ministra Kultury i Sztuki dla Młodego Twórcy na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1978) i III nagrody w (1998). Laureat Srebrnego Medalu i Nagrody Przyjaźni i Pokoju na II Biennale Sztuki Europa-Azja w Ankarze (Turcja, 1988). Ma na koncie 24 wystawy indywidualne malarstwa. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych. Prace w kolekcjach Muzeum Narodowego w Poznaniu i Szczecinie oraz kolekcjach prywatnych.

Nr katalogowy: 67

Jan Malik (1951)
Ściana, 2014

akryl, płyta / 80x100 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR