6. Eugeniusz Minciel - XXX, 2014

    Monika Dętkoś
    - Oriana, 2014,

    Joanna Trzcińska
    - Figura mała z czerwienią, 2000,

  sygn. p.g.: MINCIEL 2014, opisany na odwrocie: MINCIEL XXXAKRYL, CEMENT, WERNIKS 2014 Ekspresyjne abstrakcje Eugeniusza Minciela od kilku dekad budują spójny obraz dorobku artysty. To indywidualny język, w którym jest bardzo wiele zmiennych, ale jego gramatyka pozostaje stała. Niektóre cechy prac autora wynikają z wybranych przez niego środków warsztatowych: używania w kompozycjach cementu, grubych impastów, szczególnego rodzaju werniksów. Jest to przyczyna, dzięki której powierzchnia prac żyje nie tylko kolorem, ale także fakturą. To frapujące zjawisko, jeden z elementów powodujących, że malarstwo Minciela się nie nudzi. Kolejny element to niespotykana energia, emanująca z prac, prawdziwy gest malarski i wewnętrzna siła kompozycji, które są bardzo dynamiczne i swobodne, trzymają się jednak w rygorze zbudowanej konsekwentnie konstrukcji.

(ur. 1958 r.) zrealizował dyplom z malarstwa w 1985 r. na ASP we Wrocławu, w pracowni prof. W. Gołkowskiej. Autor wystaw indywidualnych: Galeria w Pasażu, Desa, Wrocław (1985); Galeria Teatru Stu, Kraków (1987); Do góry nogami, Galeria BWA, Wrocław (1989); Galeria Promocyjna, Warszawa (1990); Obrazy Łupane, Galeria BWA, Wrocław (1991); Galeria Gatic, Göteborg, Szwecja (1992); Państwowa Galeria Sztuki, Legnica (1992); Galeria BWA, Nowy Sącz (1993); Galeria Wzgórze Zamkowe; Lubin (1994); Galeria El, Elbląg (1996); Galeria na Odwachu, Wrocław (1996); Galeria BWA, Nowy Sącz (1996); Galeria na Odwachu, Wrocław (1998); Galeria Kameralna; Słupsk (1999); Galeria Promocyjna, Warszawa (2000); Galeria Dominique Lang, Dudelage, Luksemburg (2003); Galeria Doxa, Czeski Krumlov, Czechy (2003); Galeria BWA, Wrocław (2003); Galeria Na Solnym; Wrocław (2003); Galerie Drei Eichen, Emern, Niemcy (2006); Galeria Promocyjna, Warszawa (2009/10); Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski (2012); 4 EMfabery, przestrzeń miejska, Wrocław (2012); Księżyce 2, Galeria Entropia, Wrocław (2012). Ma na koncie udział w ponad 80 wystawach zbiorowych, w tym kultowych już ekspozycji ekspresji lat 80. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nr katalogowy: 6

Eugeniusz Minciel (1958)
XXX, 2014

akryl, cement, płótno / 73x60 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 500 zł
360 EUR