11. Iza Staręga - Bez tytułu, 2014-2015

    Joanna Pawlik
    - bez tytułu, 2006,

    Jan Balcerzak
    - Sosny 6 z cyklu Las, 2010,

Izę Staręgę kolekcjonerzy znają przede wszystkim z „Twarzy” czyli prac z cyklu „Kobiety w chustach, mężczyźni w hełmach”. To wielokrotnie prezentowana na wystawach seria, z której wiele obrazów trafiło do znanych kolekcji. Jednak autorka ma dużo szersze zainteresowania malarskie, nie tylko figuratywne. Interesują ją pejzaż, abstrakcja i pewnego rodzaju metaforyczne obrazowanie, o silnej nucie surrealizmu. Mimo zmiennej tematyki, artystka konsekwentnie osadziła twórczość w delikatnej, „spranej” kolorystyce, wybierając przede wszystkim kolory cieliste, pudrowe róże i sprane fiolety, czasami tylko dla kontrastu posiłkując się silniejszym kolorem. Ta ograniczona gama barwna pozwala jej skoncentrować się na fakturze prac. Kiedy kolor nie gra roli pierwszoplanowej, wydobywa specyficzną teksturę tynków i cementów, którymi w ramach techniki własnej, autorka buduje przedstawienia.

(ur. 1964 r.) studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowniach profesora Mariana Stelmasiaka i Mikołaja Smoczyńskiego zrealizowała w 1991 r. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Pracuje jako pedagog z dziećmi i młodzieżą. Stypendystka Prezydenta Miasta Siedlce (2000).

Nr katalogowy: 11

Iza Staręga (1964)
Bez tytułu, 2014-2015

technika własna, płótno / 160 x 120 cm
opisany na odwrocie: IZA STARĘGA bez tytułu "..." 2014/15 160x120 olej tynk płótno

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 800 zł
432 EUR
487 USD