20. Olga Boznańska - Martwa Natura z białymi różami w błękitnej wazie, ok. 1918 r.

    Zofia Stankiewicz
    - Przed burzą, ok. 1889 r.,

    Władysław Bakałowicz
    - Akt,

sygn. p.g.: Olga Boznańska Obraz posiada ekspertyzę historyk sztuki Elżbiety Charazińskiej Najwybitniejsza polska malarka okresu Młodej Polski działająca w Monachium i Paryżu. Na jej postawę artystyczną zasadniczy wpływ wywarła wyrafinowana sztuka Jamesa Whistlera, oraz swobodny sposób malowania artystów sytuujących się na pograniczu realizmu i impresjonizmu, Edouarda Maneta i Wilhelma Leibla. Była przede wszystkim portrecistką – stworzone przez nią wizerunki zarówno osób znanych jak i zwykłych modeli wpisują się w nurt ekspresyjnego portretu modernistycznego. Z wielkim powodzeniem tworzyła również martwe natury i kompozycje kwiatowe, do których należy prezentowana Martwa natura z różami w błękitnej wazie. Boznańska umiejętnie uzyskiwała ciekawe efekty świetlne, barwne i przestrzenne w oparciu o studia, które prowadziła z natury. Najistotniejszym elementem jej twórczości był kolor. Przejawiała wyraźne zamiłowanie do tonów chłodnych, subtelnie je różnicowała, eliminując kontrast linii i konturu. Jak pisze Elżbieta Charazińska w opinii do prezentowanego obrazu artystka „ograniczonymi środkami kompozycyjnymi wykreowała delikatną, roztopioną w umownej przestrzeni, widmową wizję przekwitającego bukietu. Zdecydowanymi pociągnięciami pędzla uchwyciła przemijającą urodę kwiatów, różnicując je rozkładem światła i delikatnym zabarwieniem tonów kremowych, z których śladowo przebija szmaragdowa zieleń gałązek i listków. Mimo wrażenia rozwibrowania materii malarskiej, Boznańska całkowicie panuje nad formą roślin. Uderza w tej kompozycji potraktowanie materii wazy czy puszki, które pod nieomylnymi ruchami pędzla artystki uzyskują pewną eteryczność, objawiając swoje tajemnicze bytowanie.”

Nr katalogowy: 20

Olga Boznańska (1865 - 1940)
Martwa Natura z białymi różami w błękitnej wazie, ok. 1918 r.

olej, tektura / 26,5x45,5 cm

Cena wywoławcza:
35 000 zł
8 354 EUR
10 448 USD

Estymacja:
60 000 - 70 000 zł
14 320 - 16 707 EUR
17 911 - 20 896 USD

43 000 zł
10 263 EUR
12 836 USD