12. Alfons Karpiński - Żółte róże z porcelanową figurką

    Soter Jaxa-Małachowski
    - Łodzie, 1923,

    Franciszek Kostrzewski
    - Jeździec na białym koniu i osioł, 1864 r.,

sygn.: a. karpiński Malarz czynny w Paryżu i Krakowie. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i warszawskiego TZSP. Po II wojnie światowej wstąpił do grupy „Zachęta” charakteryzującej się tradycjonalistycznym profi lem artystycznym. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża. Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów zwłaszcza kobiet. Na bogatą twórczość artysty składają się wczesne sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi, pejzaże i portrety, wśród nich zwłaszcza portrety kobiece, które przyniosły mu szczególną popularność. Z czasem głównym – obok portretu – tematem jego obrazów stały się martwe natury z kwiatami, dekoracyjne kompozycje o różnorodnej gamie barwnej. Charakterystyczne dla repertuaru tematycznego Karpińskiego jest fragmentaryczne ujęcie wnętrza salonu z wyeksponowanym wazonem wypełnionym bukietem kwiatów, porcelaną czy innymi przedmiotami. Białe i żółte róże budowane przez drobne pociągnięcia pędzla na niezagruntowanej tekturze, dające wrażenie lekkiego pastelowego rysunku to ulubiony motyw artysty typowy dla dojrzałego okresu jego twórczości. Do tego typu przedstawień należy niewątpliwie prezentowany obraz doskonale oddający młodopolską, melancholijną atmosferę mieszczańskiego wnętrza.

Nr katalogowy: 12

Alfons Karpiński (1875 - 1961)
Żółte róże z porcelanową figurką

olej, tektura / 35x99 cm

Cena wywoławcza:
18 000 zł
4 296 EUR
5 374 USD

Estymacja:
19 000 - 22 000 zł
4 535 - 5 251 EUR
5 672 - 6 568 USD