42. Zygmunt Menkes - Kwiaty w wazonie. Chryzantemy, ok. 1935 r.

    Leopold Gottlieb
    - Modlący się żydzi II, 1933

    Leopold Gottlieb
    - Powrót z połowów,

sygn.: Menkes W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris, mieszkając z E. Zakiem i M. Chagallem. Dwa lata później osiadł we Francji na stałe. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał w wielu galeriach Paryża m.in.: Bernheim, de France, Le Portique. W 1935 wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z Associated American Artists Gallery i French Art Gallery; przez wiele lat wykładał w Art Students League. W początkowej fazie sztuka Menkesa bliska była estetyce fowizmu. Z czasem ekspresja obrazów artysty pogłębiła się; Menkes zaczął budować formy wyłącznie plamą barwną, nakładając farbę szybko i spontanicznie. Często malował martwe natury. Były one dla artysty szczególnie ważnym polem eksperymentów formalnych. W okresie paryskim Menkesa (1923 – 1935) powstało ich wiele. Chryzantemy rozpoczynają serię przedstawień kwiatowych – malowanych spontanicznie, żywiołowo, o bogatych efektach fakturalnych i barwnych, silnie odczuwalnej zmysłowości. Obraz należy do wybitnych prac malarza.

Nr katalogowy: 42

Zygmunt Menkes (1896 - 1986)
Kwiaty w wazonie. Chryzantemy, ok. 1935 r.

olej, płótno / 55x46 cm

Cena wywoławcza:
90 000 zł
21 480 EUR
26 866 USD

Estymacja:
100 000 - 120 000 zł
23 867 - 28 640 EUR
29 851 - 35 821 USD