15. Katarzyna Słowiańska-Kucz - Dom róż, 2013

    Michał Wręga SEPE
    - Jednodniowi milionerzy, 2014,

    Zdzisław Nitka
    - Enzo Cucchi, 2012,

sygn. p.d.: "KS13". Katarzyna Słowiańska-Kucz stworzyła własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka język malarski i typ bohatera. Tworzy dla tych, którzy obeznani są z historią sztuki i znają dzieła wielkich mistrzów. Ona, swoimi obrazami, oddaje im hołd. Każda jej praca ma prawzór w ikonach światowej sztuki. Artystka nakłada jednak filtr własnego obrazowania i wrażliwości. Jej bohaterowie są bajkowi, mają nierealne rysy twarzy, trochę lalkowe, a trochę jak z kreskówek. Inna też jest kolorystyka prac, bardziej soczysta i zdecydowana, a jednak subtelna. Autorka prowadzi z widzem wysublimowaną grę. Z jednej strony jej prace to absolutnie autorska kreacja, bardzo daleka od pierwowzorów. Z drugiej, aluzja dla osoby obeznanej ze światem sztuki jest czytelna. Największe wrażenie obrazy artystki robią na tych, którzy nie są artystycznymi erudytami, jednak, choć nawet tego nie podejrzewają, wcale nie są obojętni na sztukę i wiedzę o niej. Ci godzinami zastanawiają się, co im obraz Katarzyny Słowiańska-Kucz przypomina... Ta gra, w połączeniu ze świetnym, autentycznym malarstwem, powoduje, że prace artystki mają wierne grono miłośników.

(ur. 1961 r.) ukończyła PLSP w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową i ilustracją książkową. Laureatka II nagrody w konkursie na plakat Święto Muzyki oraz I nagrody w konkursie Praga Północ w Święta Bożego Narodzenia (2001). Współpracuje wydawnictwami literackimi i muzycznymi, tworząc ilustracje do takich pozycji jak: Przygody Tomka Sawyera, Wyspa Skarbów, Przygody Hucka, Wspomnienia niebieskiego mundurka. Jest autorką wielu bajek dla dzieci z własnymi ilustracjami. Uczestniczka wystaw zbiorowych w Warszawie, Katowicach i Maastricht. Od 1998 r. brała udział w wystawach Współczesnej Polskiej Sztuki Książki oraz Frankfurt 2000 i Pro Bolonia.

Nr katalogowy: 15

Katarzyna Słowiańska-Kucz (1961)
Dom róż, 2013

olej, płótno / 92x73 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

2 400 zł
579 EUR
713 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej