56. Wojciech Kubiak - bez tytułu z cyklu Deja Vu, 2010

    Janusz Dziurawiec
    - Krucza w deszczu, 2007,

    Witold Ziemiszewski
    - Bezimienny, 2013,

opisany na odwrocie: LIDIA KRAWCZYK WOJTEK KUBIAK bez tytułu z cyklu Deja Vu 60x150 cm, olej na płótnie 2010 r. Czasami mamy wrażenie, że na pewno coś już takiego widzieliśmy, że to znajomy, że to się już wydarzyło i rozegrało przed naszymi oczami. Nazywamy to déja vu. Ciągle też mówi się, że w sztuce nie sposób odkryć nic nowego, że wszystko już było, że nie sposób silić się na oryginalność, a można tylko nadpisywać na istniejących ideach. Czyli palimpsest. Te dwa pojęcia w swoim cyklu malarskim wykorzystuje duet Lidka Krawczyk i Wojtek Kubiak. Nie jest tajemnicą, że artyści zawsze czerpią inspiracje z twórczości swoich poprzedników, a w tym celu z twórców stają się widzami. Nawet jeśli się od tychże poprzedników odżegnują, to jednak w takim geście także się do nich odnoszą. Czy kontemplując „wielkie malarstwo” w „ważnych muzeach” twórcy widzą coś więcej niż zwykli turyści? Zdaniem Kubiak/Kawczyk tak – widzą, bo obserwują nas – turystów. Patrzą na nas tak, jak patrzą na nas obrazy. Artyści odwracają role.

(ur. 1979 r.) i (ur. 1978) są laureatami Grand Prix 38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2007. Lidia Krawczyk jest absolwentką Instytutu Sztuk Audiowizualnych oraz Podyplomowych Studiów Gender na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się krytyką feministyczną. Jest współredaktorką internetowego czasopisma naukowego „uniGENDER". Wojtek Kubiak jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Od 2003 r. pracuje jako asystent na macierzystej uczelni. W 2004 r. roku otrzymał Grand Prix Triennale Młodego Malarstwa im. Mariana Michalika w Częstochowie. Był nominowany do konkursu im. Eugeniusza Gepperta i nagrody „Arteonu". Laureat Stypendium Ministra Kultury (1999, 2003/2004), Stypendium Grazelli (2007) oraz Stypendium Młoda Polska (2008).

Nr katalogowy: 56

Wojciech Kubiak (1979)
bez tytułu z cyklu Deja Vu, 2010

olej, płótno / 60 x 150 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.