13. Michał Baca - Polski płot, 2013

    Henryk Laskowski
    - Szklana góra, 2002,

    Małgorzata Maćkowiak
    - Wypiję trzecią kawę, 2013,

  sygn. p.d.: Michał Baca '13, opisany na odwrocie: Michał Baca "Polski płot" olej na płótnie 65x92 cm 2013 r. Malarstwo Michała Bacy to wyraz najwyższej kultury malarskiej w starym stylu. Artysta jest wytrawnym realistą i równie wytrawnym kolorystą. Najbardziej inspiruje go pejzaż, zarówno ten rodzimy, jak i słonecznych regionów Włoch. Chętnie wyłapuje niewielkie, kameralne sytuacje pejzażowo-architektoniczne po to, aby tworzyć mikrohistorie o symbiozie człowieka i przyrody. Czasami jest to portyk starej włoskiej willi, a czasami nasz rodzimy, drewniany płot. Za każdym razem najważniejsza w obrazie jest barwa, szczególne kontrasty między gamami zieleni i czerwieni, które najprawdziwiej dożywają w gorące, słoneczne dni. Obrazy Bacy mają wyjątkowy klimat nostalgii i nieśpiesznego obcowania z przyrodą. Sprzyjają zadumie, a może nawet wskazują na sacrum.

Nr katalogowy: 13

Michał Baca (1958)
Polski płot, 2013

olej, płótno / 65 x 95 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

2 000 zł
474 EUR
603 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.