64. Jolanta Johnsson - Kobieta na kocyku, 2012

    Paulina Karpowicz
    - Niedziela, 2005,

    Iwona Ostrowska
    - Zawszebądź, 2014,

  sygn. l.d.: Johnsson Malarstwo Jolanty Johnsson sprawia wrażenie monumentalnego poprzez swój symbolizm, uogólnienie, sięganie do form pierwotnych, totemicznych. To nie jest realizm, a delikatna geometryzacja, która nie dehumanizuje przedstawień, raczej wydobywa ich przesłanie. Johnsson buduje swoje kompozycje światłem, które rozjarza jej prace od wewnątrz.

(ur. 1955 r.) studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie u prof. H. Chrostowskiej, prof. R. Strenta, prof. J. Tchórzewskiego. Dyplom pod kierunkiem prof. R. Strenta obroniła w 1990 r. Autorka wystaw indywidualnych: Nässjö, Szwecja (1988); Sztokholm, Szwecja (1989), Warszawa (wielokrotnie od 1993, ostatnio w Galerii van Golik w 2010), Essen, Niemcy (1994), Poznań (1998), Kraków (2007). Wielokrotnie uczestniczyła w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Międzynarodowym Triennale Grafiki, Kraków (1991), I Międzynarodowym Biennale Grafiki, Maastricht (1992), Człowiek w obrazie, Xylon Museum, Niemcy (1997), Artystka i jej światopogląd, USA (1998).

Nr katalogowy: 64

Jolanta Johnsson (1955)
Kobieta na kocyku, 2012

olej, płótno / 73 x 92 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.