44. Jadwiga Karkoszka - Obiecanka, 2014

    Wojciech Ćwiertniewicz
    - bez tytułu (178), 2009,

    Urszula Wilk
    - Czerwone latawce, 2014,

  sygn. p.d.: JAGA 2014, opisany na odwrocie: JAGA KARKOSZKA "OBIECANKA" 2014 r. Bajkowy, surrealistyczny świat malarstwa Jagi Karkoszki można przyporządkować do nurtu realizmu magicznego. Jej obrazy stanowią rebusy, w których zaszyfrowuje przeżycia i wydarzenia, ujmując je często żartobliwie. Ta odrobina humoru ma jednak często dość groteskowy czy nawet ironiczny posmak. Artystka zdecydowanie świadomie uważa siebie za prześmiewcę. Przesłania zawarte w jej obrazach rzadko kiedy są oczywiste, raczej można odczytywać je na wielu płaszczyznach i różnie interpretować. Cechą szczególną tego malarstwa jest pewnego rodzaju ilustracyjność, wynikająca ze szczególnego znaczenia, jaki Jaga Karkoszka przydaje rysunkowi, wymagając od siebie perfekcyjności w tym zakresie. Kolor, choć buduje klimat jej obrazów, musi uznać prymat rysunku.

(ur. 1941 r.) w 1969 r. zrealizowała dyplom w PWSSP we Wrocławiu. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych organizowanych przez ZPAP, którego jest członkiem. Autorka ponad 30 wystaw indywidualnych, na których prezentowała malarstwo i rysunki.

Nr katalogowy: 44

Jadwiga Karkoszka(Jaga) (1941)
Obiecanka, 2014

olej, płótno / 85 x 75 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.