18. Iza Staręga - z cyklu Twarze - W żółtej chuście, 2010

    Bogna Gniazdowska
    - Szkiełko i oko, 2013,

    Leszek Sokół
    - Ty zawsze przy mnie fruń, 2013,

  sygn. p.d.: IZA STARĘGA, opisany na odwrocie: IZA STARĘGA Z CYKLU TWARZE "W ŻÓŁTEJ CHUŚCIE" 50 X 100 Malarstwo Izy Staręgi, choć artystka uprawia także pejzaż, zdominował w ostatnich latach cykl portretowy „Kobiety w chustach, Mężczyźni w hełmach”. Trudno się temu dziwić, gdyż artystka stworzyła w nim zdecydowanie oryginalne ujecie, w którym ludzka fizjonomia skłania nas do przemyśleń, zadumy, zatrzymania się na chwilę w naszej codziennej krzątaninie. Nie są to wizerunki pogodne, raczej poważne i myślące. Prowokują do podsumowań. W warstwie malarskiej budowane na dyskretnych niuansach kolorystycznych, kontrastowanych czasami barwą rekwizytu lub ornamentalnym tłem.

(ur. 1964 r.) studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w pracowniach profesora Mariana Stelmasiaka i Mikołaja Smoczyńskiego zrealizowała w 1991 r. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Pracuje jako pedagog z dziećmi i młodzieżą. Stypendystka Prezydenta Miasta Siedlce (2000).

Nr katalogowy: 18

Iza Staręga (1964)
z cyklu Twarze - W żółtej chuście, 2010

olej, płótno / 100 x 50 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.