2. Ireneusz Walczak - Pojednanie VIII, 2012

    Ilona Herc
    - Amo, 2014,

    Wanda Badowska-Twarowska
    - Święto Wiosny - Wybrana, 2012,

  opisany na odwrocie: IRENEUSZ WALCZAK OL/PŁ 106X134,5 CM 2012 "POJEDNANIE VIII" Prace Ireneusza Walczaka to swoisty palimpsest technik i treści. Artysta buduje kompozycje, zamykając obraz w obrazie, zestawiając ze sobą kolejne przestrzenie wyobrażeń, ujęte w skrzynki z plexi i ramy. Tworzy to bardzo gęste przedstawienie, które ma intensywną treść i ogromnie dekoracyjny charakter. Malarstwo Walczaka to silny znak w przestrzeni, gdzie realizm skontrastowany jest z abstrakcja, a fragmenty niosące intensywną narrację współgrają z dopełniającą je pustką. Tematyka tych prac, wcześniej nacechowana społecznie, stała się obecnie bardziej kameralna, odnosząc się do uczuć i relacji międzyludzkich.

(ur. 1961 r.) jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, oddział w Katowicach. Pracuje w katowickiej uczelni od 1988 r. Prowadzi pracownię malarstwa na macierzystej uczelni. Laureat m.in. wyróżnienia na V Triennale z martwą naturą, BWA Sieradz (2009); nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Animals, Galeria MM Chorzów (2009); Grand Prix Praca Roku przyznawanego przez ZPAP Katowice (2008, 2006, 2004, 2003, 2002, 1997/98, 1992); wyróżnienia Muzyka w malarstwie, Galeria Obok, Tychy (2002); wyróżnienie na Jesiennym Salonie Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski (2002); nagrody Aqua Fons Vitae na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa, BWA Bydgoszcz (1999); nagrody konsula Austrii na Międzynarodowym Biennale Grafiki Wobec Wartości, Katowice (1996); Grand Prix Bielska Jesień, Bielsko-Biała (1993); Nagrody Wojewody dla młodych twórców, Katowice (1993); Grand Prix - Konkurs Malarski im. R. Pomorskiego, Katowice (1998).

Nr katalogowy: 2

Ireneusz Walczak (1961)
Pojednanie VIII, 2012

olej, plexi, płótno / 106 x 134,5 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

2 000 zł
474 EUR
603 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.