16. Ewa Żochowska - bez tytułu, 2007

    Michał Jędrczak
    - Parawan, 2001,

    Bogna Gniazdowska
    - Szkiełko i oko, 2013,

  sygn. p.d.: Ewa Ż.2007, opisany na odwrocie: Ewa Żochowska 120x150 Bez tytułu 12 2007 olej na płótnie Ewa Żochowska przyznaje, że w jej malarstwie istotny jest swoisty bezruch, rodzaj stopklatki, która nie stanowi jedynie wycinka z sekwencji ruchów, lecz jest syntezą różnych zapamiętanych „obrazów” rzeczywistości. To migawki myśli, usłyszanych słów, zaobserwowanych zdarzeń, obejrzanych rzeczy. To próba uporządkowania chaosu, poprzez przefiltrowanie doznań rzeczywistości przez świadomość i przetworzenie ich na formę wizualną. Ów bezruch przywołuje ponadto przedziwną ciszę – taką, gdy wstrzymujemy oddech, by zanurzyć się w kojącym zimnie wody, która tłumi dźwięki i zmiękcza kształty. Ów bezruch to próba ucieczki przed ciałem, pulsującym swym bezlitosnym biologicznym rytmem, to także tęsknota za znalezieniem się poza czasem, którego doświadczyć możemy tylko w snach.

(ur. 1976 r.)w latach 1996-2002 studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi. W 2002 r. obroniła dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. T.Chojnackiego i z malarstwa w pracowni prof. R. Hałat. Nominowana do Nagrody w XVII Konkursie im. Wł. Strzemińskiego (2000) oraz do nagrody w V Triennale Autoportretu w Radomiu (2006). Autorka wystaw indywidualnych: Galeria Aula, Łódź (2003); Galeria Wydziału Edukacji Wizualnej, Łódź (2004); Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa (2007, 2012); Galeria Bałucka, Łódź (2007). Uczestniczka ważnych wystaw zbiorowych i pokonkursowych: Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kair, Egipt (2003); V Triennale Grafiki Polskiej, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice (2003); IX Międzynarodowe Biennale Grafiki, Sarcelles (2003); Międzynarodowy Festiwal Sarajewska Zima, Sarajewo (2004); XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2006, 2008); V Triennale Autoportretu, Radom (2006); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); Grand Prix Fundacji im. F.Eibisch, Galeria Sztuki K. Napiórkowskiej, Warszawa (2007, 2012); IV Ogólnopolski Konkurs im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2010).

Nr katalogowy: 16

Ewa Żochowska (1976)
bez tytułu, 2007

olej, płótno / 120 x 150 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.