30. Stanisław Wolski - Portret damy w bujaku, 1891

    Tadeusz Dobrowolski
    - Niedzielny spacer / Stare dobre małżeństwo, 1940,

    Stanisław Kamocki
    - Pejzaż z polem,

  sygn. l.d.: Stanisław Wolski 1891 Był malarzem i rysownikiem, uczniem Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1883-85 przebywał w Monachium kształcąc się w pracowni Józefa Brandta. W kręgach monachijskich uchodził za artystę bardzo zdolnego. W 1886 wrócił do Warszawy. Malował przede wszystkim obrazy o tematyce batalistycznej i historycznej, za które był ceniony. Tworzył też malarstwo rodzajowe. Świetnie zapowiadającą się karierę przerwała Wolskiemu nieuleczalna choroba, która dopadła go w młodym jeszcze wieku. Krótki okres działalności artystycznej spowodował, że dorobek tego artysty jest niemalże nieznany. To oraz przynależność do rzadziej choć z powodzeniem uprawianego przez artystę gatunku portretu stanowi o wyjątkowości prezentowanego dzieła. Przedstawia ono najprawdopodobniej portret damy z ziemiaństwa siedzącej w fotelu na tle ogrodowej scenerii otaczającej dwór. Harmonijna kompozycyjnie praca wyróżnia się charakterystyczną dla monachijskiego środowiska doskonałością warsztatu i dbałością o najmniejszy szczegół.

Nr katalogowy: 30

Stanisław Wolski (1859 - 1894)
Portret damy w bujaku, 1891

olej, płótno / 187x130,5 cm

Cena wywoławcza:
110 000 zł
26 316 EUR
33 640 USD

Estymacja:
120 000 - 140 000 zł
28 709 - 33 493 EUR
36 698 - 42 814 USD

115 000 zł
27 512 EUR
35 169 USD