28 milionów złotych! Największy charytatywny wynik aukcji w Polsce! Niesamowite emocje! Podczas balu Wielkiej Aukcji Charytywnej Top Charity 2023 organizowanej przez panią Omene Mensah i OmenaaFundation, Dom Aukcyjny Polswiss Art przeprowadził licytację dzieł sztuki, łącznie pozyskując na cele dobroczynne niemal 7,5 mln zł!
Nazwisko Ewy Juszkiewicz rozeszło się głośnym echem na rynku aukcyjnym, gdy jej praca „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” (2019) została sprzedana w maju 2022 roku na aukcji w nowojorskim Christie’s za rekordową kwotę 1.560.000 dolarów, czyli ponad 6,6 mln zł. Nie był to jednak przypadek. Obrazy artystki już wcześniej pojawiały się w prestiżowych domach aukcyjnych, osiągając wysokie wyniki i często wielokrotnie przebijając estymację. Co stoi za sukcesem młodej twórczyni?
Po „dzikim” okresie Gruppy malarstwo Włodzimierza Pawlaka uległo wyciszeniu, a jego zainteresowania twórcze skoncentrowały się wokół refleksji teoretycznych i zagadnień formalnych. Inspiratorami tej artystycznej przemiany były postacie Władysława Strzemińskiego i Kazimierza Malewicza. Czytając ich ożywcze, przełomowe pisma i manifesty, malarz nie tylko poznał środowisko awangardy i jej dokonania, ale także poczuł przemożną potrzebę zobrazowania swoich przemyśleń.
Polski pejzaż skąpany w wieczornej zorzy czy gwiaździstej nocy. Droga oprószona śniegiem lub mokra od roztopów, a na niej zaprzęgi z wesołym tłumem pędzące gdzieś w dal. Nade wszystko jednak koń – symbol naszych rodzimych tradycji. To obowiązkowe składniki tak lubianych i docenianych dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jednego z najgenialniejszych artystów szkoły monachijskiej. Tworzył on sztukę na wskroś polską, zachwycając zagranicznych odbiorców egzotyką naszego kraju, a w rodakach rozpalając patriotyczne uczucia.
Malarstwo było radością jego życia. Już jako dziecko prosił w wieczornym pacierzu o szansę by stanąć na tej samej drodze, co słynny Matejko, Grottger, Siemiradzki… Jego twórczość rozkwitła jednak odmiennie. Zostawiając historyzm w przeszłości, Weiss rozsmakował się w rozświetlonej przez słońce, barwnej palecie natury. Zatopił się w kolorze.
Katalog letniej Aukcji Dzieł Sztuki 6 czerwca przedstawia aż 102 kolekcjonerskie dzieła sztuki rekomendowane selekcją rzeczoznawców Domu Aukcyjnego Polswiss Art!
Wieczorna sanna, ok. 1880-1890
Wieczorna sanna, ok. 1880-1890
Portret Felicji, ok. 1920
Portret Felicji, ok. 1920
B70, 1965
B70, 1965
Struny, 1976
Struny, 1976
W. Strzemiński teoria widzenia obrazu według Van Gogha równina Crau, 2015
W. Strzemiński teoria widzenia obrazu według Van Gogha równina Crau, 2015
Scena polowania, 2014
Scena polowania, 2014
Zapraszamy do kontaktu: