Wiesław Ochman - Calle Mediterraneo, 2005

  • Następny

    Następna praca

    Autor Nieokreślony
    - Młoda kobieta podczas toalety, XIX w.,

wszystkie obiekty

Proweniencja

Polska, kolekcja prywatna

Biogram artysty

Maluję intuicyjnie. Jeżeli zachwyci mnie temat i światło, które w malarski sposób kładzie się na przedmiocie, wówczas próbuję go zanotować poprzez swoje wrażenie, które podpowiada mi formę i rozwiązania kolorystyczne

- Wiesław Ochman

 

Wiesław Ochman znany jest przede wszystkim jako światowej sławy śpiewak operowy, robiący karierę w latach 1960-1999. Występował na deskach najwspanialszych teatrów operowych, m.in. w nowojorskiej The Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali czy Operze Wiedeńskiej. Nie każdy jednak wie, że słynny tenor jest również malarzem, mającym za sobą ponad sześćdziesiąt wystaw indywidualnych. Oprócz tego, jest także kolekcjonerem malarstwa polskiego.

W latach 1950-1952 kształcił się Liceum Plastycznym w Bolkowie, a następnie w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju: „Podczas matury z rysunku namalowałem przodownika pracy, który był tak wycieńczony, że komisja uznała, że został namalowany z ogromnym talentem” - wspomina z humorem artysta.

Malarstwo szlifował pod okiem swego mistrza i przyjaciela Czesława Rzepińskiego - jednego z przedstawicieli koloryzmu - od którego przejął myślenie o obrazie w kontekście formy i koloru. Swoje prace buduje plamą barwną, skupiając się na harmonijnych połączeniach kolorystycznych. Jak deklaruje: „Malarstwo jest i powinno być nie tylko wynikiem biegłości technicznej i manualnej, ale także zapisem wrażenia”. Najczęściej tworzy w swoim atelier na południu Hiszpanii, pod urokiem śródziemnomorskiego krajobrazu oblanego promieniami gorącego słońca. Tematy, którymi się zajmuje to przede wszystkim pejzaże oraz martwe natury.

Wiesław Ochman (1937)
Calle Mediterraneo, 2005


olej, płótno naklejone na tekturę / 40 x 60 cm
sygn. l. d.: WiesłOchman; na odwrociu opis autorski z sygnaturą


Kontakt w sprawie obiektów

galeria@polswissart.pl
tel.: +48 (22) 628 13 67

Zapytaj o obiekt   

Newsletter

Zapisując się na newsletter Domu Aukcyjnego Polswiss Art otrzymujesz: