Fangor Wojciech (1922 - 2015)
Udział w aukcji to doskonała okazja na wzbogacenie swojej kolekcji o wyjątkowe dzieła sztuki. Doświadczony personel Polswiss Art poprowadzi Państwa przez prosty proces rejestracji i zakupu: od pierwszego kontaktu, aż po odbiór obiektu. Licytacja dzieł sztuki odbywa się w siedzibie Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Udział w aukcji jest bezpłatny, nie wymaga wpłacania żadnego wadium. Katalogi najbliższych aukcji mogą Państwo zobaczyć w zakładce aukcje.
Z ofertą dzieł sztuki dostępnych do zakupu na aukcji mogą Państwo zapoznać się na kilka sposobów:
Rejestracja osobista
Aby zarejestrować się osobiście, przyjdź do nas do galerii i wypełnij wymagane formularze na miejscu. Możesz to zrobić w dowolnym momencie. W dniu aukcji przyjdź jednak najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem aukcji. Po rejestracji otrzymasz lizak aukcyjny z numerem, uprawniający do licytacji. Możesz zarejestrować się na aukcję osobiście, niezależnie od wybranego przez Ciebie sposobu licytacji.
Rejestracja Online
Aby wziąć udział w aukcji wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz, a nasi pracownicy pomogą w przejściu przez proces rejestracji. Aby mieć pewność udziału w licytacji, pamiętaj, aby skontaktować się z nami co najmniej 12 godziny przed rozpoczęciem aukcji. Możesz zarejestrować się na aukcję zdalnie, niezależnie od wybranego przez Ciebie sposobu licytacji.
Licytacja osobista – weź udział w licytacji na sali, aby przeżyć emocje związane z aukcją na żywo. Podczas aukcji prace licytowane są w kolejności katalogowej. Licytacja każdego z dzieł rozpoczyna się od ceny wywoławczej podanej przez aukcjonera. Jeśli chcesz je kupić, podnosisz lizak do góry, składając ofertę. O wysokości postąpienia decyduje Aukcjoner. Licytację wygrywa licytujący, który zaoferował najwyższą cenę przyjętą przez Aukcjonera.
Licytacja telefoniczna – licytuj przez telefon za pośrednictwem jednego z pracowników Polswiss Art. W trakcie trwania licytacji wybranego dzieła pozostajesz w kontakcie telefonicznym z naszym pracownikiem, który jest obecny na sali aukcyjnej i na bieżąco przekazuje Ci informacje o przebiegu licytacji wskazanej pozycji. W zależności od Twoich decyzji przekazuje aukcjonerowi Twoje postąpienia.rzed rozpoczęciem aukcji. Możesz zarejestrować się na aukcję zdalnie, niezależnie od wybranego przez Ciebie sposobu licytacji.
Licytacja online – icytuj samodzielnie na aukcjach na żywo oraz internetowych aukcjach online, za pomocą komputera, telefonu lub tabletu. Możesz uczestniczyć w aukcji za pośrednictwem strony do licytacji: online.polswissart.pl lub aplikacji mobilnej Polswissart dostępnej w AppStore oraz GooglePlay. Licytuj w prosty i wygodny sposób ustawiając wcześniej limity zleceń lub licytuj na żywo interesujące Cię obiekty podczas trwania aukcji.
LICYTUJ ONLINEZlecenie licytacji z limitem stałym – złóż zlecenie licytacji do określonego limitu, aby jeden z naszych pracowników mógł licytować w Twoim imieniu. Wystarczy, że określisz maksymalną kwotę, jaką chcesz zapłacić za dzieło, a nasi pracownicy będą licytować w Twoim imieniu maksymalnie do wskazanego w formularzu limitu. Limit nie musi być wykorzystany w pełni. Jeśli licytacja zakończy się na niższej kwocie, zdobędziesz obiekt za niższą kwotę. O wyniku aukcji dowiesz się niezwłocznie po zakończonej aukcji.
Nasze aukcje są transmitowane na żywo na naszej stronie internetowej, naszym kanale YouTube oraz profilu Facebook. Przebieg aukcji można również śledzić za pośrednictwem strony do licytacji online.polswissart.pl i aplikacji mobilnej Polswissart, dostępnej w AppStore oraz GooglePlay.
Wygrana licytacja jest wiążącą formą zakupu. Po wygraniu licytacji nasz doradca skontaktuje się z Państwem aby potwierdzić szczegóły płatności. Aby obiekt trafił do Państwa kolekcji, należy uiścić wylicytowaną kwotę wraz z opłatą aukcyjną oraz opłatami dodatkowymi, które mogą, choć nie muszą, dotyczyć wybranego obiektu (Są to opłata z tytułu praw autorskich majątkowych „droit de suite” oraz opłata importowa). Szczegóły dotyczące wysokości opłat oraz ich oznaczeń znajdą Państwo w regulaminie aukcji. Płatności można dokonać od razu lub w ciągu 7 dni od aukcji. W przypadku sprzedaży warunkowej – transakcję finalizuje się po zaakceptowaniu niższej oferty przez właściciela obiektu.
Rachunek bankowy:
Dom Aukcyjny Polswiss Art Sp. z o.o.
ul. Wiejska 20, 00-490 Warszawa
ING Bank Śląski S.A.
57 1050 1038 1000 0023 0543 9743
SWIFT: INGBPLPW
Zakupione dzieła sztuki, po uregulowaniu płatności, mogą Państwo odebrać samodzielnie z siedziby naszej firmy w Warszawie lub ustalić z doradcą preferowaną formę transportu. Usługa dedykowanego transportu wyceniana jest indywidualnie. Jeżeli nie mogą Państwo odebrać zakupionego dzieła osobiście, może to zrobić w Państwa imieniu osoba posiadająca odpowiednie upoważnienie.
Opłata aukcyjna/Buyers premium
W przypadku zakupu obiektu na aukcji do kwoty wylicytowanej doliczana jest stała opłata aukcyjna w wysokości 20%.
Droit de suite
Do niektórych obiektów doliczana jest opłata z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego tzw. „Droit de suite” w wysokości od 0,25% do 5% według progów zawartych w regulaminie. Obowiązuje za życia oraz do 70 lat po śmierci artysty. Symbol „●” w opisie obiektu oznacza konieczność doliczenia takiej opłaty.
Opłata importowa
W przypadku obiektów, które zostały sprowadzone spoza obszaru Unii Europejskiej, oznaczonych symbolem rombu – do ceny zakupu doliczona zostanie dodatkowo kwota VAT-u granicznego w wysokości 8%.
Podczas licytacji cena obiektu wzrasta o ustalone wartości kwot, tzw. postąpienia, podawane przez aukcjonera według tabeli postąpień. Aukcjoner może na bieżąco decydować o zmianie wartości postąpienia w zależności od dynamiki przebiegu licytacji.
Najwyższa kwota przyjęta przez aukcjonera podczas licytacji obiektu. Należy pamiętać, że cena młotkowa nie uwzględnia jeszcze dodatkowych opłat, które są uwzględniane na finalnej fakturze.
Jest to minimalna cena, za którą obiekt może zostać sprzedany bez dodatkowej zgody sprzedającego. Dla każdego obiektu Dom Aukcyjny ustala cenę gwarancyjną. Jej wysokość jest informacją poufną. Zazwyczaj kwota ta mieści się w przedziale pomiędzy ceną wywoławczą, a dolną estymacją. Jeżeli w trakcie aukcji cena gwarancyjna nie zostanie osiągnięta, zakończenie aukcji skutkuje zawarciem warunkowej umowy sprzedaży, co zostaje ogłoszone przez aukcjonera.
Dom Aukcyjny dopuszcza zawarcie warunkowej umowy sprzedaży. Umowa taka dochodzi do skutku pod warunkiem akceptacji najwyżej oferty złożonej przez Licytującego i przyjętej przez Aukcjonera przez właściciela obiektu. Dom aukcyjny zobowiązuje się negocjować z właścicielem Obiektu możliwość obniżenia ceny do kwoty zaoferowanej przez Licytującego i przejętej przez Aukcjonera. Jeśli negocjacje nie przyniosą pozytywnego rezultatu w ciągu 7 dni roboczych od daty Aukcji
Obiekt uznaje się za niesprzedany. Dom aukcyjny zastrzega sobie wówczas prawo do przyjmowania po Aukcji ofert równych cenie gwarancyjnej na Obiekty wylicytowane warunkowo. W przypadku otrzymania takiej oferty od innego Licytującego Dom Aukcyjny informuje o tym fakcie Nabywcę, który zawarł warunkową umowę sprzedaży. Nabywca ma w takim wypadku prawo do podwyższenia swojej oferty do ceny gwarantowanej i przysługuje mu wtedy pierwszeństwo w zakupie Obiektu. Jeśli Nabywca, który zawarł warunkową umowę sprzedaży, nie podwyższy swojej oferty do ceny gwarancyjnej warunkowa umowa sprzedaży zostaje rozwiązana, a Obiekt może zostać sprzedany innemu Licytującemu po cenie gwarancyjnej.
Opłata z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego tzw. “droit de suite” oznaczona ● – zgodnie z art. 19-195 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych z późniejszymi zmianami oraz obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki twórcy i jego spadkobiercom, w przypadku dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego, przysługuje prawo do wynagrodzenia stanowiącego % ceny sprzedaży według progów zawartych w regulaminie aukcji.
Estymacja
Podana w katalogu Estymacja jest szacunkową wartością Obiektu określoną przez Dom Aukcyjny na podstawie cen sprzedaży podobnych obiektów, porównywalnych pod względem stanu, rzadkości, jakości i pochodzenia. Licytujący nie powinni traktować estymacji jako zapewnienia, ani prognozy co do faktycznej ceny sprzedaży. Estymacja nie zawiera Opłaty aukcyjnej ani Opłaty z tytułu “droit de suite”. Zakończenie Aukcji w przedziale estymacji lub powyżej górnej estymacji jest równoznaczne z zawarciem prawnie wiążącej umowy sprzedaży pomiędzy Domem Aukcyjnym a Licytującym, który zaoferował najwyższą cenę przyjętą przez Aukcjonera. Zakończenie Aukcji poniżej dolnej estymacji jest równoznaczne z zawarciem warunkowej umowy sprzedaży pomiędzy Domem Aukcyjnym a Licytującym, który zaoferował najwyższą cenę przyjętą przez Aukcjonera.
Cena wywoławcza
Cena wywoławcza zamieszczona w Katalogu jest kwotą, od której rozpoczyna się Aukcja Obiektu. Obiekty licytowane są w górę, tzn. licytacja może zakończyć się na kwocie wyższej niż cena wywoławcza lub równą tej kwocie. Informację o cenie obiektów oznaczonych w katalogu gwiazdką można uzyskać w Domu Aukcyjnym.
Postąpienia
Podczas licytacji cena obiektu wzrasta o ustalone wartości kwot, tzw. postąpienia, podawane przez aukcjonera według tabeli postąpień. Aukcjoner może na bieżąco decydować o zmianie wartości postąpienia w zależności od dynamiki przebiegu licytacji.
Cena wylicytowana/młotkowa
Najwyższa kwota przyjęta przez aukcjonera podczas licytacji obiektu. Należy pamiętać, że cena młotkowa nie uwzględnia jeszcze dodatkowych opłat, które są uwzględniane na finalnej fakturze.
Cena gwarancyjna/rezerwowa
Jest to minimalna cena, za którą obiekt może zostać sprzedany bez dodatkowej zgody sprzedającego. Dla każdego obiektu Dom Aukcyjny ustala cenę gwarancyjną. Jej wysokość jest informacją poufną. Zazwyczaj kwota ta mieści się w przedziale pomiędzy ceną wywoławczą, a dolną estymacją. Jeżeli w trakcie aukcji cena gwarancyjna nie zostanie osiągnięta, zakończenie aukcji skutkuje zawarciem warunkowej umowy sprzedaży, co zostaje ogłoszone przez aukcjonera.
Warunkowa umowa sprzedaży
Dom Aukcyjny dopuszcza zawarcie warunkowej umowy sprzedaży. Umowa taka dochodzi do skutku pod warunkiem akceptacji najwyżej oferty złożonej przez Licytującego i przyjętej przez Aukcjonera przez właściciela obiektu. Dom aukcyjny zobowiązuje się negocjować z właścicielem Obiektu możliwość obniżenia ceny do kwoty zaoferowanej przez Licytującego i przejętej przez Aukcjonera. Jeśli negocjacje nie przyniosą pozytywnego rezultatu w ciągu 7 dni roboczych od daty Aukcji
Obiekt uznaje się za niesprzedany. Dom aukcyjny zastrzega sobie wówczas prawo do przyjmowania po Aukcji ofert równych cenie gwarancyjnej na Obiekty wylicytowane warunkowo. W przypadku otrzymania takiej oferty od innego Licytującego Dom Aukcyjny informuje o tym fakcie Nabywcę, który zawarł warunkową umowę sprzedaży. Nabywca ma w takim wypadku prawo do podwyższenia swojej oferty do ceny gwarantowanej i przysługuje mu wtedy pierwszeństwo w zakupie Obiektu. Jeśli Nabywca, który zawarł warunkową umowę sprzedaży, nie podwyższy swojej oferty do ceny gwarancyjnej warunkowa umowa sprzedaży zostaje rozwiązana, a Obiekt może zostać sprzedany innemu Licytującemu po cenie gwarancyjnej.
Droit De Suite
Opłata z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego tzw. “droit de suite” oznaczona ● – zgodnie z art. 19-195 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych z późniejszymi zmianami oraz obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki twórcy i jego spadkobiercom, w przypadku dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego, przysługuje prawo do wynagrodzenia stanowiącego % ceny sprzedaży według progów zawartych w regulaminie aukcji.
Proweniencja
Proweniencja to inaczej pochodzenie obiektu – jest to spis poprzednich właścicieli obiektu. Pełne informacje o całej historii obiektu nie zawsze są dostępne/znane.