Auctions
Exhibitions
BUY NOW
Consign an item
Buy Sell Services
Inspirations
About Us
Contact
pl
pl
en
pln
pln
eur
usd
chf
1.

Autor Nieokreślony

Portret Ludwiki Elżbiety Orleańskiej, królowej Hiszpanii, XVII/XVIII w.

olej, płótno / 66 x 54 cm

(uznawany też za portret Teresy Kunegundy Sobieskiej i Marii Ludwiki Elżbiety Orleańskiej, księżnej de Berry)na odwrociu na ramie nalepka z Dalzell Hatfield Gallery z Los Angeles oraz na blejtramie nalepki z opisem pracy jako przypisywanej autorsko Hyacinthe Rigaud i określeniem portretowanej jako Duchesse de Berri

Cena wywoławcza:
40 000
Estymacja:
45 000 - 55 000
Cena wylicytowana:
42 000
1.

Autor Nieokreślony

olej, płótno / 66 x 54 cm

Fees and taxes

Warszawa, kolekcja prywatna Lon Angeles, Dalzell Hatfield Galleries (jako Duchesse de Berri, z atrybucją Hyacinthe Rigaud)

Oferowany portret, pochodzący najpewniej z końcówki XVII lub początku XVIII wieku, przedstawia wysoko urodzoną, młodą damę w brokatowej sukni i płaszczu z gronostajem. Istnieją różne hipotezy dotyczące tożsamości uwiecznionej modelki. Pierwsza identyfikuje kobietę jako Marię Ludwikę Elżbietę Orleańską (1695-1719), księżną de Berry, francuską arystokratkę znaną z rozpustnego stylu życia. Informacja ta widnieje na starej nalepce na odwrociu obrazu, wraz z atrybucją Hyacinthe Rigaud – jednego z najważniejszych portrecistów na dworze Ludwika XIV. Podana identyfikacja została również wykorzystana przez dom aukcyjny Bonhams w 2010 roku, z tą różnicą, że autorstwo portretu przypisano artyście z kręgu François de Troy (1645-1730), oficjalnego malarza króla Jakuba II Stuarta, przebywającego we Francji na wygnaniu. Druga hipoteza mówi, iż uwiecznioną na płótnie modelką jest Teresa Kunegunda (1676–1730), córka króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Jana Sobieskiego. Przypuszczenie to opiera się na wiedzy o niemal analogicznym portrecie, znajdującym się w Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, atrybuowanym Jean-François de Troyes (1679-1752), synowi wspomnianego wyżej François de Troy. Modelkę na obrazie lwowskim identyfikuje się jako Teresę Kunegundę Sobieską, a samą pracę datuje na około 1690 rok. Z informacjami podawanymi przez Narodową Galerię Sztuki we Lwowie nie zgadza się jednak Guillaume Attlane, który identyfikuje lwowski portret jako przedstawiający Ludwikę Elżbietę Orleańską (1709-1742), królową Hiszpanii, w wieku około jedenastu lat, namalowany około 1720 roku przez de Troya. Francuski badacz wskazuje: „Portret ten prezentowany jest w Galerii Narodowej we Lwowie jako wizerunek Teresy-Kunegundy Sobieskiej. Nikt tam się najwyraźniej nie zastanowił, jakim to dziwnym trafem elektorowa Bawarii, urodzona polską księżniczką, miałaby nosić płaszcz błękitny w złote fleur-de-lys (niezbyt dobrze widoczne, owszem, ale mimo to całkowicie rozpoznawalne). Jest to rzecz jasna księżniczka francuska, a aby ustalić która, wystarczy porównać twarz z portretem Luizy-Elżbiety autorstwa Jeana Ranca – i dalsze rozważania stają się zbędne… Ponieważ nie ma tu jeszcze żadnej wskazówki, że chodzi o przyszłą królową Hiszpanii, portret należy datować na okres bezpośrednio poprzedzający jej małżeństwo” (Attlane G., Louise-Élisabeth d’Orléans, reine d’Espagne [tłum. P. Skrzypczak], portal altesses.eu). Łącząc prezentowany obraz z jego analogią ze zbiorów Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, w świetle informacji podawanych przez Guillaume Attlane, nie można jednoznacznie stwierdzić kim jest sportretowana dama. Przytoczone przez badacza argumenty dotyczące stroju i datowania wydają się jednak spójne, a zaprezentowana suknia, jak i fryzura kobiety swoim charakterem są zdecydowanie bliższe pierwszym dwóm dekadom XVIII niż końcówce XVII wieku.