22. Ludwik Stasiak - Posłaniec

    Walery Eljasz-Radzikowski
    - Pejzaż z kapliczką,

    Alfred Wierusz-Kowalski
    - Diana, koniec XIX w.,

sygn. l.d.: LUDWIK STASIAK na krosnach nalepka z Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach WYSTAWIANY:Wystawa w Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Radziejowicach, lipiec – pażdziernik 2007 r. Ludwik Stasiak pochodził z Bochni, w latach 1879-1886 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Jana Matejki. Następnie wyjechał do Akademii Monachijskiej. Po powrocie do kraju jego Bocheńska pracownia tętniła życiem, odwiedzana przez przyjaciół: Jacka Malczewskiego, Wincentego Wodzinowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Kaspra Żelechowskiego, Tadeusza Okonia, Jana Kasprowicza, Władysława Skoczylasa i innych. Stasiak był jednym z gości weselnych na ślubie Tetmajeraz 16-letnią Anną Marią Mikołajczykówną, 11 sierpnia 1890 r. w Bronowicach. Wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, jego prace regularnie uczestniczyły w wystawach warszawskiej Zachęty. Tematem jego obrazów były sceny rodzajowe, pejzaże, portrety i martwe natury. Stasiak obok Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego, Stanisława Radziejowskiego i Kacpra Żelechowskiego zaliczany jest do artystów tworzących pod wpływem młodopolskiej chłopomanii.

Nr katalogowy: 22

Ludwik Stasiak (1858 - 1924)
Posłaniec

olej, płótno / 96.5 x 157.5 cm

Cena wywoławcza:
35 000 zł
8 455 EUR
8 975 USD

Estymacja:
40 000 - 50 000 zł
9 662 - 12 078 EUR
10 257 - 12 821 USD