39. Włodzimierz Terlikowski - PEJZAŻ Z POŁUDNIA FRANCJI

    Mela Muter Maria Melania Mutermilch
    - MACIERZYŃSTWO,

    Tymon Niesiołowski
    - KWIATY,

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 39

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
PEJZAŻ Z POŁUDNIA FRANCJI

olej, płótno / 74 x 101 cm
sygn. p.d.: W. / Terlikowski

Cena wywoławcza:
28 000 zł ●
6 667 EUR
7 428 USD

Estymacja:
30 000 - 40 000 zł
7 143 - 9 524 EUR
7 958 - 10 611 USD

34 000 zł
8 096 EUR
9 019 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.