Recepcja wojny w twórczości Magdaleny Abakanowicz
Jej sztuka przedstawia swoisty dualizm – powiązana jest z siłami natury, jak i wyraża bezsilność człowieka. Stanowi świadectwo tego, co żywe i wieczne – a jednocześnie opowiada o opresyjności i uniwersalnym lęku przed unicestwieniem. Jest nie tylko artystyczną realizacją wyobraźni, ale także reakcją autorki na chaos wojny i późniejsze napięcia związane z codziennością funkcjonowania w znienawidzonym ustroju. Mówi tak samo o dobru, jak i złu – tak samo o życiu, jak i śmierci.
Odkryj historięFantasmagorie podróżnicze Jana Dobkowskiego
Podróże otworzyły w sztuce Dobkowskiego osobny rozdział. Podczas gdy w szarej, komunistycznej Polsce nic nie było, za granicą artysta spotykał swobodę, niepochamowaną radość, bogactwo kolorów i ożywczą moc, która pozwalała mu przetrwać po powrocie do kraju. Tworzył natchniony egzotyką Ameryki Południowej i Australii, urokami greckich i kanaryjskich wysp czy potęgą Himalajów – a każdy z zainicjowanych cykli, mimo powtarzalności minimalistycznych środków, charakteryzuje się unikalną aurą.
Odkryj historięW jak wariat? – rys psychologiczny Stanisława Ignacego Witkiewicza
Na jego zachowanie nie było jednej, dobrej recepty. Poprzez swoją wyjątkową mieszaninę błazenady i powagi, wzbudzał (i do dziś wzbudza) szerokie zainteresowanie otoczenia. Stanowił wdzięczny temat do plotek, bo lubił szokować i zaskakiwać. Często tworzył pod wpływem substancji odurzających – czy jednak słusznie uważa się go za hulakę i nałogowca?
Odkryj historięMiejsce Meduzy w mitologii Malczewskiego
Świat antyczny stanowił dla Jacka Malczewskiego niewyczerpane źródło motywów. Jego sztuka to korowód baśniowych, mitycznych stworzeń, umiejętnie wplecionych w piękny polski krajobraz. Są tam leśne fauny, nimfy i bachantki, powabne chimery o drapieżnych tygrysich łapach, syreny, a nawet centaury. Pośród wyśnionych postaci zacne miejsce zajmuje również Meduza – potworzyca o wężowych włosach, której głowę uciął Perseusz.
Odkryj historię