Kolekcja Sapiehów w Krasiczynie
Sapiehowie należeli do najwybitniejszych rodów arystokratycznych w dziejach Polski i Litwy. O ich dawnym splendorze przypomina pochodząca z zamku w Krasiczynie bezcenna, szczęśliwie ocalała kolekcja dzieł sztuki i historycznych pamiątek. Jest to jedyny, o tak ważnej randze muzealniczej, ślad, jaki pozostał po tej wielkiej książęcej rodzinie.
Odkryj historięJan Styka – polski malarz na Capri
Malowniczy krajobraz Capri rozkochał w historii już wielu. Piękno wyspy wysławiali w swoich poematach Juliusz Słowacki, Leopold Staff czy Teofil Lenartowicz. Nie dziwi więc, że i Jan Styka uległ jej urokowi i w 1919 r. przeprowadził się wraz z rodziną na Capri. „Tu natura czaruje mnie co dnia swoim pięknem, tu mnie otaczają kwiaty, podczas gdy na północy śniegi, tu morze swoim szumem kołysze moją duszę do marzeń, a ja kocham morze…” – pisał o wyspie malarz.
Odkryj historięJugosławia. Ostatnia podróż Andrzeja Wróblewskiego.
W październiku 2020 roku w prestiżowej Moderna galerija w Lublanie miała miejsce największa do tej pory pokazywana za granicą wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego. Obejmująca twórczość z lat 1955-1957 ekspozycja swą narrację zbudowała wokół ostatniej podróży artysty, wyjazdu do Jugosławii jesienią 1956 roku.
Odkryj historięZ południa na północ – osobista droga Kislinga do Amsterdamu.
Holandia, jako ojczyzna arcydzieł malarstwa flamandzkiego, fascynowała twórców na przestrzeni wieków, którzy czerpali z bogactwa tradycji mistrzów holenderskich. Pasji tej uległ również Kisling, który odnalazł jednak swoją własną, bardzo osobistą, drogę do Amsterdamu.
Odkryj historię