12. Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański - CUD W KANIE GALILEJSKIEJ

    Leon Wyczółkowski
    - ok. CHRYZANTEMY, 1900 1910

    Jacek Malczewski
    - PORTRET MARII HEYDEL Z BONARSKICH, 1892

(…) obraz jest projektem kwatery witraża znajdującego się w kościele N. M. P. w Krakowie,
wykonanym przez Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Mehoff era. Scena przedstawia „Cud
w Kanie Galilejskiej” o wym. 68,5 x 48 cm. W pośrodku kompozycji stoi Chrystus, zwracając
twarz ku M. Boskiej stojącej z lewej strony, po prawej dwie męskie postacie z których jedna
wlewa wodę do konwi. Scena zamknięta po bokach kolumnami o ornamentach roślinnych.
Kontury kompozycji wykonane są czarną farbą a płaszczyzny założone akwarelą. Jest to t.zw.
Kalka robocza z oryginalnego kartonu przeznaczona dla pracowni witraży. Karton oryginalny
znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, wśród 16-tu zachowanych.

cytat za: z ekspertyzy mgr Ireny Bobrowskiej z 29.04.1980.

W latach 1889-1891 pod kierownictwem architekta i konserwatora zabytków Tadeusza Stryjeńskiego przeprowadzano liczne prace konserwatorskie mające na celu „regotyzację” czyli przywrócenie średniowiecznych cech barokowym wnętrzom bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Wtedy właśnie powierzono realizację polichromii w nawach i prezbiterium Janowi Matejce, z którym współpracowali przy tym jego najlepsi młodzi uczniowie, mający po 21 lat Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Wykonali oni po jednym witrażu do prezbiterium oraz duży składający się z 16 kwater witraż nad wejściem, sygnując wspólnie każdą z jego części. Choć później ich drogi się rozeszły, w młodości Mehoffera i Wyspiańskiego łączyła długoletnia przyjaźń. Obaj urodzili się w 1869 roku. Wyspiański w Krakowie, a Mehoffer w Ropczycach. Razem uczęszczali do szkoły powszechnej i razem studiowali malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Razem uczęszczali do klasy Jana Matejki i wspólnie też wyjechali na stypendium do Paryża, gdzie prowadzili wspólną pracownię, w której powstały projekty zamówionych witraży.

Nr katalogowy: 12

Józef Mehoffer (1869 - 1946), Stanisław Wyspiański (1869 - 1946 1869 - 1907)
CUD W KANIE GALILEJSKIEJ, ok. 1891

akwarela, papier / 68 x 48 cm (w świetle oprawy)
niesygnowany
na odwrocie załączona ekspertyza mgr Ireny Bobrowskiej z dnia 29.04.1980 r.

Cena wywoławcza:
90 000 zł
21 227 EUR
25 000 USD

Estymacja:
100 000 - 140 000 zł
23 585 - 33 019 EUR
27 778 - 38 889 USD

100 000 zł
23 585 EUR
27 778 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 GRUDNIA 2017

12 grudnia, 2017 r. godz. 19.00

17 listopada - 12 grudnia, 2017 r.