1. Cornelis van Lelienberg - Martwa natura, 1654

    Ludwik Gędłek
    - Scena rodzajowa spod Krakowa,

Prezentowany obraz jest charakterystyczną pracą artysty, specjalizującego się w ukazywaniu martwej natury, szczególnie upolowanego ptactwa. Zwykle przedstawiane było przez malarza wzdłuż osi środkowej obrazu, zawieszone za jedną nogę czy ułożone na stole. O wyjątkowości tego dzieła decyduje okres powstania, a więc połowa XVII wieku. „Martwa natura” należy do stosunkowo wczesnych prac artysty (powstała, gdy malarz miał 28 lat). Cornelis van Lelienbergh w mistrzowski sposób potrafi ł oddać upierzenie ptactwa i jego różnorodność. Zwraca uwagę także dbałość artysty o szczegóły i precyzja wykonania dzieła. W obrazach Lelienbergha widać inspiracje twórczością Jana Weenix. Lelienbergh żył w latach 1626-1676 w Holandii. Należał do Gildii Świętego Łukasza w Hadze. Prace artysty znajdywały się w sprzedaży wielu domów aukcyjnych, np. Domu Aukcyjnego Christie’s w Amsterdamie. Jego obrazy wzbogacają zbiory muzealne w Amsterdamie, Dreźnie czy Berlinie.

Proweniencja

Dom Aukcyjny Polswiss Art, aukcja 16.12.2014, poz. 28.

Nr katalogowy: 1

Cornelis van Lelienberg
Martwa natura, 1654

olej, deska / 59 x 48 cm
sygn. l.d.: C. Lelienbergh. F. 1654

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
18 692 - 23 365 EUR
21 918 - 27 398 USD

70 000 zł*
16 356 EUR
19 179 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 16 PAŹDZIERNIKA 2018

16 października 2018 r. godz. 19.00

26 września - 16 października, 2018 r.