3. Ludwik Gędłek - Koński targ na przedmieściach

    Jan Styka
    - ok. Święty Piotr nauczający u wejścia do Katakumb, 1902

    Juliusz Kossak
    - Wesele krakowskie, 1890

Proweniencja

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 3

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
Koński targ na przedmieściach, 1881

olej, płótno / 60,5 x 121 cm
sygn. p.d.: L. Gędłek Wien 1881

Estymacja:
80 000 - 120 000 zł
18 605 - 27 907 EUR
21 221 - 31 831 USD

100 000 zł*
23 256 EUR
26 526 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 GRUDNIA 2018

11 grudnia 2018 r. godz. 19.00

22 listopada - 11 grudnia, 2018 r.