28. Leon Wyczółkowski - FIOŁKI W WAZONIE

    Wojciech Weiss
    - ok. MODELKA, 1935 1940

    Józef Mehoffer
    - PORTRET KOBIETY, 1919

Martwą naturą a w szczególności motywami kwiatów zainteresował się w pierwszych latach XX wieku rozwijając w tej tematyce dekoracyjne walory linii i płaskiej plamy barwnej. Pierwsze kompozycje powstały w 1903 roku (Kaczeńce). Obrazy komponował w sposób bardzo dekoracyjny ustawiając kwiaty – astry, goździki, kamelie, storczyki, anemony, fiołki i białe róże – na tle bogatych tkanin, mebli czy witraży. Tło malował najczęściej w barwach zimnych – zieleni, fi oletach, brązach i szarości – tak aby poprzez kontrast podkreślało mieniące się światłem kwiaty. W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku powstało wiele martwych natur. Oferowany obraz pochodzi z tego właśnie okresu, z roku 1908. W tym jednak przypadku Wyczółkowski zastosował odmienny zabieg mający na celu uwydatnienie intensywnej barwy malowanch fi ołków - zestawił je mianowicie z kontrastującym ciepłym pomarańczowym tłem. Światło ślizgające się po kwiatach i gra migoczących cieni rzucanych przez nie na na ścianę dodają całej kompozycji ciepła letniego popołudnia.

Nr katalogowy: 28

Leon Wyczółkowski (1852 - 1936)
FIOŁKI W WAZONIE, 1908

olej, płótno nalejone na tekturę / 45,3 x 37,8 cm
sygn. i dat. l.d.: Wyczół/ 908

Cena wywoławcza:
40 000 zł
9 281 EUR
10 363 USD

Estymacja:
50 000 - 60 000 zł
11 601 - 13 922 EUR
12 954 - 15 545 USD

70 000 zł
16 242 EUR
18 135 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 PAŹDZIERNIKA 2016

11 października, 2016 r. godz. 19.00

20 września - 11 października 2016 r.