57. Zofia Stryjeńska - „W KARCZMIE” ORAZ „NA TARGU”

    Zofia Stryjeńska
    - GRAJĄCY NA FLECIE,

    Zofia Stryjeńska
    - ZALOTY BATIARA, 1937

Oferowane prace, zarówno Na targu jak i W karczmie, stanowią bardzo rzadko spotykany na rynku aukcyjnym przykład dekoracyjnych kompozycji, które z wysokim prawdopodobieństwem stanowiły część większego panneau. Ze względu na stylistyczne wyróżniki tych obrazów takie jak dynamika ujęcia, wielobarwność, zrytmizowanie linearnych elementów, zwartość kompozycyjna i obfi tość dekoracyjnych szczegółów oraz walorowo modulowany kolor można przypisać je okresowi lat 20. bądź wczesnych lat 30. W prezentowanych pracach pełnych rozmachu i dynamiki widać fascynację Stryjeńskiej rodzimym folklorem a niezwykle istotną rolę odgrywa rozbudowana narracyjność scen, mnożenie epizodów nasyconych witalną energią i zabarwionych humorem. Niewątpliwie są to bardzo cenne i rzadkie przykłady najlepszego okresu w twórczości tej wielkiej polskiej artystki.

Nr katalogowy: 57

Zofia Stryjeńska (1891 - 1976)
„W KARCZMIE” ORAZ „NA TARGU”, ok. 1920

akwarela, papier / 50,5 x 50,5 cm w świetle oprawy (każda)
sygn. u dołu: Z. STRYJEŃSKA (każda)

Cena wywoławcza:
45 000 zł ●
10 441 EUR
11 659 USD

Estymacja:
50 000 - 60 000 zł
11 601 - 13 922 EUR
12 954 - 15 545 USD

49 000 zł
11 369 EUR
12 695 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 PAŹDZIERNIKA 2016

11 października, 2016 r. godz. 19.00

20 września - 11 października 2016 r.