31. Roman Kramsztyk - Pejzaż z południowej Francji, 1925

    Mojżesz Kisling
    - Kobieta w zielonej chuście, 1921,

    Włodzimierz Terlikowski
    - Łodzie w Porcie Dinard, 1936,

sygn. p.d.: Kramstykna odwrocie: słabo czytelny napis ołówkiem: Poli Nireńskiej/ 1937/ Krams(…)tykna górnej poprzeczce krosna papierowa nalepka i napis ołówkiem: 55 x 39/31..mstykna dolnej poprzeczce zatarty napis ołówkiem : ..tyk Collioure – to mała miejscowość rybacka, położona nad Morzem Śródziemnym, w miejscu gdzie Pireneje stykają się z morzem, we francuskiej części Katalonii. Miejsce to odkrył dla artystów na początku XX wieku słynny malarz fowista Henri Matisse (…) W ślad za Matissem zaczęło odwiedzać to miejsce wielu malarzy działających wówczas w Paryżu,w tym również Polacy(…) Podczas jednego z pobytów Kramspz ekspertyzy dołączonej do obiektu prof. Barbary Brus Malinowskiej. Pejzaże odegrały w twórczości Romana Kramsztyka równie ważną rolę co portrety czy martwe natury. Szczególnie upodobał sobie rozświetlony słońcem krajobraz śródziemnomorski. Inspiracją dla artysty była w nich niewątpliwie twórczość Paula Cezanne’a. Przedstawienia pejzażowe posiadały zazwyczaj statyczną kompozycję zbudowaną z mocnych brył, oddzielonych wyraźnym konturem. Zazwyczaj w pejzażach brak postaci ludzkich. Nie są jednak martwe. Żyją dzięki wibrującemu światłu, dzięki niesamowitym ruchom pędzla i dzięki zmianie gęstości farby.

Nr katalogowy: 31

Roman Kramsztyk (1885 - 1942)
Pejzaż z południowej Francji, 1925

olej, płótno / 39.3 x 55.5 cm

Cena wywoławcza:
130 000 zł
31 401 EUR
33 334 USD

Estymacja:
150 000 - 200 000 zł
36 232 - 48 310 EUR
38 462 - 51 283 USD

145 000 zł
35 025 EUR
37 180 USD