55. Alfred Lenica - Kompozycja

    Jerzy Grochocki
    - Od tego do tego, 2003,

    Dominik Albiński
    - Nosorożec, 2006,

sygn. p.d.: Lenica Lider jednego z pierwszych awangardowych ugrupowań artystycznych w powojennej Polsce – grupy 4F+R. Mniej więcej od 1949 r podejmuje próby przeniesienia na grunt polski – taszyzmu. Artysta posiada swój krótki epizod z nurtem socrealistycznym w latach 50-tych, by potem na dobre zwrócić się ku malarstwu gestu – informelowi. Od poczatku lat 60-tych możemy obserwować zaś ukształtowany już charakter jego prac, z których jest najbardziej znany. Buduje wtedy swoje prace z nieokreślonych przedmiotowo elementów,splątanych i spiętrzonych w obrazie, malowanych osobliwą metodą nadającą im metaliczne świecenie. Te nieokreślone formy sugerują niekiedy wyobrażenia zmagań istot trochę organicznych, trochę blaszanych lub krajobrazu ziemi po apokaliptycznych przejściach.Niewątpliwie postać artystyczna Alfreda Lenicy należy do najbardziej znaczących osobowości w polskiej sztuce powojennej, czego dowodem jest istnienie jego prac w zbiorach największych krajowych muzeów.

Od 1922 roku Studiował ekonomie polityczną na uniwersytecie poznańskim, następnie od 1923 roku uczył się tam w konserwatorium muzycznym. Rysunku i malarstwa zaczął uczyć się prywatnie. Początkowo w latach 30tych malował obrazy fi guratywne, których forma wskazuje na fascynację kubizmem, nieco później pojawiają się u niego wpływy surrealizmu spotęgowane w okresie okupacji spędzonym w Krakowie. W 1947 roku wrócił do Poznania gdzie był współzałożycielem grupy 4F+R (farba, forma, fantastyka, faktura + realizm). To Alfred Lenica stworzył pierwszy w Polskiej sztuce obraz taszystowski Farby w ruchu, 1949. Zrobił to całkowicie niezależnie podczas gdy za oceanem te same ścieżki przecierał Jackson Pollock, ubiegając o kilka lat Tadeusza Kantora. Poszukiwania te niestety przerwał w okresie socrealizmu, kiedy to tworzył w nurcie oficjalnej sztuki, działał m.in. w zarządzie poznańskiego ZPAPu. Z końcem lat 50 przeniósł się do Warszawy gdzie działał w lokalnym oddziale. Od lat 40 współpracował z Grupą Krakowską której członkiem został w 1965 roku. W drugiej połowie lat50tych ponownie zafascynowany powrócił do swoich prekursorskich poszukiwań w obrębie sztuki informiel. Posługiwał się czasem techniką drippingu. To w połączeniu z odczuciem sztuki surrealizmu pozwoliło mu około 1958 roku opracować charakterystyczny styl, bazujący na wirujących, barwnych plamach, czasem obwiedzionych konturem, które dynamicznie wypełniają pola obrazów. Niejednokrotnie odczuwa się w nich nawiązanie do form naturalnych przez co malarstwo Lenicy często nazywano malarstwem biologicznym. Wykonywał je w sposób podobny do tworzenia surrealistycznej dekalkomanii a z czasem przekształcił go we własną technikę, która stała się znakiem rozpoznawczym Lenicy do końca jego życia.

Nr katalogowy: 55

Alfred Lenica (1899 - 1977)
Kompozycja

olej, płótno / 100 x 81 cm

Cena wywoławcza:
35 000 zł
8 455 EUR
8 975 USD

Estymacja:
40 000 - 50 000 zł
9 662 - 12 078 EUR
10 257 - 12 821 USD

40 000 zł
9 662 EUR
10 257 USD