21. Walery Eliasz Radzikowski - Pejzaż z kapliczką

    Miłosz Kotarbiński
    - Pejaż z Chrzęstnego, przed 1900,

    Ludwik Stasiak
    - Posłaniec,

sygn. p.d.: monogram EW/P… (nieczytelne) 1875 Znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako aktywny popularyzator i badacz Tatr i Zakopanego. Studia malarskie odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza, od którego przejął zainteresowania dawnymi zabytkami Krakowa i tematami historycznymi. W czasie studiów wraz z kolegami (m.in. z Aleksandrem Kotsisem) podejmował wycieczki plenerowe, podczas których malował krajobrazy. W latach 1863-65, kształcił się w Akademii Monachijskiej. Następnie odbył podróż po licznych krajach Europy. Przyjaźnił się z Józefem Ignacym Kraszewskim, rozmowy z którym miały wpływ na wybór tematów obrazów. Pradziadek Walerego, Wojciech Radzikowski, konfederat barski po upadku tego powstania przyjął przydomek Eljasz, którego następnie używała cała rodzina w obawie przed prześladowaniami. Walery powrócił do nazwiska Radzikowski dopiero po dwóch pokoleniach, jednak używał go wraz z przydomkiem Eljasz. Malował głównie obrazy o tematyce historycznej, widoki zabytków Krakowa, krajobrazy Tatr, portrety, i obrazy o tematyce religijnej.W trakcie wypraw w Tatry w rysunkach i obrazach utrwalał górskie widoki i zwyczaje górali.

Nr katalogowy: 21

Walery Eliasz Radzikowski
Pejzaż z kapliczką

olej, płótno / 37 x 62 cm

Cena wywoławcza:
30 000 zł
7 247 EUR
7 693 USD

Estymacja:
35 000 - 45 000 zł
8 455 - 10 870 EUR
8 975 - 11 539 USD

35 000 zł
8 455 EUR
8 975 USD