41. Włodzimierz Terlikowski - Pejzaż, 1928

    Zygmunt Menkes
    - Modelka,

    Tymon Niesiołowski
    - Antygona,

  sygn. p.d.: 1928/ W. Terlikowski Absolwent monachijskiej ASP, od 1911 roku mieszkający na stałe w Paryżu Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu.     Jego prace charakteryzują się formą budowaną tłustą impastowo kładzioną plamą barwną.  Oferowany obraz jest znakomitym przykładem malarskiej techniki Terlikowskiego pozwalającej na uzyskanie bogatej, mięsistej faktury w której odbijające się miękkie światło to istotny element gry barwnej. Wiele prac artysty było wystawianych - m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografii i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 41

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Pejzaż, 1928

olej, płótno / 160 x 155 cm

Cena wywoławcza:
100 000 zł
23 924 EUR
30 582 USD

Estymacja:
120 000 - 150 000 zł
28 709 - 35 886 EUR
36 698 - 45 872 USD

125 000 zł
29 905 EUR
38 227 USD