27. Ludwik Gędłek - Walka o sztandar

    Stanisław Appenzeller
    - Akt kobiety, 1930 r.,

    Wojciech Kossak
    - Fragment Olszynki Grochowskiej,

  sygn. p.d. 'L.Gędłek. Wien' Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny, niespotykanej ekspresji postaci, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach. Prezentowany obraz zachwyca wszystkimi tymi elementami budując za pomocą realizmu i kostiumu historycznego klimat bezbłędnie kojarzony z wiedeńskim środowiskiem artystycznym. Prace Ludwika Gędłka o wysokim poziomie artystycznym, do których niewątpliwie należy Walka o sztandar są ciągle rzadkością na polskim rynku antykwarycznym.

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 27

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
Walka o sztandar

olej, płótno; / 42x68cm

Cena wywoławcza:
75 000 zł
18 293 EUR
24 753 USD

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
19 513 - 24 391 EUR
26 403 - 33 004 USD

80 000 zł
19 513 EUR
26 403 USD