67. Iwo Zaniewski - Dziewczyna spinająca włosy, 1991

    - Twarz, 1973,

    Franciszek Starowieyski
    - Paskudztwo świata po upadku antyku, 2008,

  sygn.: Iwo Zaniewski 91 Obraz reprodukowany w ksiażce: Iwo Zaniewski, Paintings and Drawings1978-2006, wstęp prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki, Iwo Zaniewski, Warszawa 2006, il.barwna str.150 Malarz, fotografik, reżyser i dyrektor artystyczny agencji reklamowej PZL. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Iwo Zaniewski to artysta o międzynarodowej renomie, uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in. indywidualnych wystaw w Muzeum Narodowym w Krakowie, Levant Gallery w Szanghaju czy Muzeum Today Art w Pekinie, oraz zbiorowych wystaw w Galerii Narodowej Zachęta czy Sunshine Museum w Pekinie. Laureat Grand Prix w międzynarodowym konkursie malarskim im. Joana Miró w Barcelonie w 1984 roku i I miejsca w konkursie fotograficznym National Geographic w 2005 roku. Malarstwo Zaniewskiego to przede wszystkim perfekcyjna kompozycja, gdzie wszystkie elementy obrazu są sobie wzajemnie niezbędne. Świadomie zwyczajne tematy przesuwają uwagę na konstrukcję całości, której wartość leży w sferze czystej wizualności.

Polski malarz, fotografik, reżyser i dyrektor artystyczny założonej przez siebie agencji reklamowej PZL (Przybora. Zaniewski. Ltd.).

W latach 1976–1981 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do połowy lat 80. zajmował się wyłącznie malarstwem, później również twórczością w dziedzinie reklamy i fotografią.

Malarstwo Zaniewskiego jest niezwykle rzadkim zjawiskiem we współczesnym świecie sztuk wizualnych, ponieważ jest od niego niemal całkowicie oderwane. Można by powiedzieć, że jest antytezą sztuki zaangażowanej i podążającej za trendami. Skoncentrowane jest w całości na wewnętrznych relacjach formalnych i absolutnie wybitne jeśli nie genialne w aspekcie kompozycji. Od ponad czterdziestu lat, niezależnie od zmieniających się upodobań co do konwencji malarskiej, rodzaju deformacji czy kolorystyki Zaniewski konstruuje swoje obrazy w taki sposób, aby każdy element kompozycji był niezastąpionym wsparciem dla układu pozostałych. Mówiąc krócej i wprost, Zaniewski zafascynowany jest pięknem, a nie destrukcją i chaosem. Walka o piękno to najbardziej ryzykowny pomysł na karierę we współczesnym świecie sztuki. Zaniewski znalazł się na tej drodze nie tylko dzięki wyjątkowej wrażliwości wizualnej i talentowi, ale i okolicznościom w jakich się rozwijał. Dorastał w artystycznej rodzinie należącej do absolutnej elity kulturalnej powojennej Polski. Realia komunizmu i odcięcie od konsumpcyjnych dóbr zachodu wbrew pozorom umożliwiły mu niczym nieskrępowany rozwój intelektualny i artystyczny, osłaniając go przed przymusem walki o karierę i pozycję finansową.

Nr katalogowy: 67

Iwo Zaniewski (1956)
Dziewczyna spinająca włosy, 1991

olej, płótno, / 100 x 100 cm

Cena wywoławcza:
12 000 zł
2 927 EUR
3 961 USD

Estymacja:
15 000 - 20 000 zł
3 659 - 4 879 EUR
4 951 - 6 601 USD

30 000 zł
7 318 EUR
9 901 USD