2. Ludwik Gędłek - OBÓZ KOZACKI

    Ignacy Zygmuntowicz
    - MARTWA NATURA Z HOMAREM,

    Ludwik Gędłek
    - KONIE NA PUSZCIE,

Prezentowane prace są typowymi jeżeli chodzi o tematykę.
Obóz kozacki, dzieło niezwykle dopracowane, drobiazgowe i dwie prace, gdzie głównym bohaterem jest koń, dziki, nieujarzmiony a jednak poskramiany przez człowieka.

Katalog Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Rempex, 25.03.2009, poz. 257.
Katalog Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Rempex, 19.11.2009, poz. 251.

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 2

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
OBÓZ KOZACKI

olej, płótno / 67 x 120 cm
l.d.: L.Gedlek-Wien

Cena wywoławcza:
90 000 zł
21 429 EUR
23 873 USD

Estymacja:
110 000 - 130 000 zł
26 191 - 30 953 EUR
29 178 - 34 483 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.