8. Ludwik Gędłek - TARG NA STARYM KLEPARZU

    Józef Brandt
    - PRZED CHATĄ, 1895

    Franciszek Streitt
    - CYGANIE W OCZEKIWANIU NA PRZEPRAWĘ,

Proweniencja

Rzeszów, kolekcja prywatna
Niemcy, Bolland & Marotz, aukcja 30.04.2016, poz. 1653

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 8

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
TARG NA STARYM KLEPARZU

olej, deska / 26 x 39,5 cm
sygn. p.d.: L/ Gędłek

Cena wywoławcza:
65 000 zł
15 295 EUR
18 259 USD

Estymacja:
70 000 - 90 000 zł
16 471 - 21 177 EUR
19 663 - 25 281 USD

68 000 zł*
16 000 EUR
19 102 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 29 MAJA 2018

29 maja 2018 r. godz. 19.00

8 - 29 maja, 2018 r.